Anasayfa » Güncel » Biraz Nefes Alalım: Türkiye’de Görülmesi Gereken Milli Parklar
Güncel

Biraz Nefes Alalım: Türkiye’de Görülmesi Gereken Milli Parklar

Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
20 Kasım 2015

Doğaseverlere muhteşem bir önerimiz var. Şehrin trafik ve kalabalığından sıkılanlar için kaçamak noktası haline gelen milli parkları sizler için bir araya getirdik. İşte sonbahar ile birlikte tam bir görsel şölene dönüşen ve mutlaka görülmesi gereken milli parklar …

Tatil için yapılan planlar birkaç aylığına rafa kaldırıldı. Küçük yurtdışı kaçamaklarının dışında artık Türkiye’de kış turizmi daha aktif hale gelecek. Peki tam da bu mevsimde görmeniz gereken yerleri biliyor musunuz?

Sonbaharın kışa teslim olmadan önceki son ayı olarak sevilen Kasım ayında gitmeniz ve tertemiz havasını solumanız gereken milli parklar Türkiye’de de var.

Nefes almak isteyenler, buyurunuz…

Altındere Milli Parkı

Türkiye’nin doğal güzellikleri arasında Karadeniz’in yemyeşil görüntüsü her daim bir adım öndedir. O halde listemize Trabzon Maçka’daki Altındere Milli Parkı ile başlıyoruz.

1987 yılında milli park ilan edilen bu muhteşem güzellik ile tanışmak için hemen yollara düşebilirsiniz.

munzur_vadisi_tg

Munzur Vadisi Milli Parkı

Munzur Vadisi Milli Parkı

Munzur’un bu eşsiz güzelliği ise 1971 yılında milli park oldu. Tunceli il merkezine 8 km mesafede bulunan Munzur Vadisi Milli Parkı, tam 42 bin hektarlık alanda zengin biyolojik çeşitliliği ile dikkat çekiyor.

Parkta 1520 farklı bitki türü bulunuyor. Vadinin göllerini ve şelalerini görmeden sakın doğa gezinizi tamamlamayın.

altinbesik_milli_parki_tg

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Rotamızı bu kez turizmin gözde merkezi Antalya’ya çeviriyoruz…

Yalnızca yaz turizminin bir merkezi olmakla kalmayan, doğa ve macera turizmi için de tercih edilen bir destinasyon olan Antalya’da 2 bin 500 metre uzunluğundaki Altınbeşik Mağarası’nı görmeye ne dersiniz?

igneada-tg

İğneada

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

Türkiye ile Bulgaristan sınırında bulunan ve geçtiğimiz ay nükleer tehdit altında olduğu belirtilen İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı, doğası gereği asla dokunulmaması ve korunması gereken nadir bir ekosistem.

Türkiye’nin en büyük Longoz Ormanlarına sahip olan bu milli park, doğal sit alanı. Bu özel ekosistemin nükleer santral tehdidi altında olması geçtiğimiz ay çevrecileri ayaklandırmıştı.

İstanbul’a 120 km uzaklıkta bulunan Kırklareli’nin turizm cennetine nükleer santral yapılmasına, sınırda bulunan Bulgaristan da karşı gelmişti. Gelişmeler sonrası bazı çelişkili açıklamalar yapıldı ancak bu doğal sit alanının geleceği hakkında çevreciler hala net ve değişmeyecek bir karar bekliyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön