Anasayfa » Güncel » Bir Kere Airbnb Deneyen Sonra Otele Gitmiyor
Güncel

Bir Kere Airbnb Deneyen Sonra Otele Gitmiyor

bir-kere-airbnb-deneyen-sonra-otele-gitmiyor
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
23 Şubat 2016

Daha kurulalı 8 yıl bile olmamışken gelişi ile seyahat sektörünü derinden etkileyen bir girişim Airbnb, kısa zamanda gezginler arasında bir alışkanlık yaratmaya başladı bile. Öyle ki bir kere Airbnb’yi deneyimleyenler bir sonraki tatillerinde otelleri daha az tercih ediyorlar.

Goldman Sachs Group tarafından yapılan son araştırma Airbnb’nin seyahat sektöründeki önemini kanıtlayacak cinsten. 2.000 seyahat sever üzerinde yapılan anket için grubun başında bulunan Steven Kant Bloomberg’te şu açıklamalarda bulundu:

“Eğer insanlar son 5 yıl içinde  akranları ile beraber kaldıkları P2P opsiyonları tercih etmişlerse geleneksel otelleri tercih etme oranları yarı yarıya azalıyor.”

“Bulduklarımız arasında en ilginci ise daha önceden geleneksel otelleri tercih edip sonrasında P2P konaklama yapmış olan seyahat severler sonrasında ev paylaşım konaklamalarını tercih ediyorlar.”

Ev paylaşım servisi olarak sadece Airbnb değil, HomeAwat Flipkey gibi ona benzer olan diğer servislerde de geçen yılın son çeyreğinde taleplerde %16’lık bir artış ile beraber marka bilinirliklerinde de %24’ten %35’e bir artış meydana geldi.

Bu arada ev paylaşım servislerini tahmin edildiği üzere sadece Y kuşağı tercih etmiyor. Araştırma sonuçları, 18-24 yaş arası kullanıcıların %67’sinin bu servisleri tercih edenler arasında olduğu bununla beraber 25-34 yaş arası grubun %75’inin  ve ayrıca 35-44 yaş arası bireylerinin %64’ünün ev paylaşım servislerinde kalmaya sıcak baktıkları da anketten çıkan sonuçlar arasında.

Araştırma sonuçları ayrıca yıllık geliri $70,000 ile  $119,999 arasında olan kişilerin daha fazla bu tip servisleri tercih ettikleri sonucunu ortaya çıkardı. gelir grubunun ev paylaşım servisi tercihlerine doğru orantı bir etkisi var.

http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-02-16/goldman-sachs-more-and-more-people-who-use-airbnb-don-t-want-to-go-back-to-hotels

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön