Anasayfa » Güncel » Bir Fincan Kahve ile Telefonunuzu Şarj Edebileceksiniz!
Güncel

Bir Fincan Kahve ile Telefonunuzu Şarj Edebileceksiniz!

bir-fincan-kahve-ile-telefonunuzu-sarj-edebileceksiniz
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
29 Aralık 2015

Bir gün cep telefonunuzu sıcak bir fincan kahve sayesinde sarj edebilceğinizi söylesek inanır mıydınız? Evet doğru duydunuz.

Kopenag’ta iki tasarım öğrencisi hayata geçeceği anda tüm insanların hayatını inanılmaz derecede kolaylaştıracak bir icada imza attılar. ” Heat Harvest”  ısı toplayıcı olarak tabir edebileceğimiz bu icat bir pad yardımı ile çalışıyor. Sıcaklığı bu pad yardımı ile içinde toplayan özellik hem laptop ısısını toplamak için laptop ile bile çalışıyor.

Isıyı elektrik enerjisine çevirerek elektronik aletlerinizi şarj etmenize olanak sağlıyor. sıcak bir çorba, laptop ısısı ya da bir fincan kahve ile aynı enerjiyi sağlayabiliyorsunuz.

Heat Harvest şöyle çalışıyor:

“Sıcak bir kahve fincanından ya da ılık bir laptoptan sıcaklığı toplayan ürün termoelektrik jenaratör ile ısıyı elektrik enerjisine çeviriyor. Bu elektrik telefon ya da diğer cihazlarınızı şarj etmek için sadece padin üzerine yerleştirerek  kullanabilirsiniz. Kullanıcılar sıcak bir kase çorbayı Heat Harvest kullanılan bir laptop ile kullanabilir sadece telefon değil TV, oyun konsolu gibi elektroniklerini de sarj edebilir.”

Termoelektrik teknolojisi ile daha önce Vodaphone’da vücut ısısını algılayan uyku tulumu ile telefon sarj edilebilen bir ürün prototipi ile kullanılmıştı.

Heat Harvest fikrinin babaları Sergey Komardenkov ve Vihanga Gore kendi ürün tasarımlarını “ Bu fikir bizim için sohbet başlatıcı” olarak değerlendiriyor.

Geleceğin şehir yaşamı Heat Harvest gibi yaratıcı fikirlerle şekillenecek, kim bilir proje hayata geçtiğinde hepimizin ev ve ofislerinde birer tane Heat Harvest görmek mümkün olacak.

Sizler ne düşünüyorsunuz?

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön