Anasayfa » Güncel » Ball’s Pyramid ile Tanışmaya Ne Dersiniz?
Güncel

Ball’s Pyramid ile Tanışmaya Ne Dersiniz?

balls-pyramid-ile-tanismaya-ne-dersiniz
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
5 Aralık 2015

Avustralya açıklarında bulunan volkanik ada Ball’s Pyramid (Ball’un Piramidi) ile tanıştıracağız sizleri. Bu ıssız kayalık dünyada deniz üstünde bulunan en uzun kayalıkları oluşturuyor. 7 milyon yıl önceki volkanik patlama sonrasında oluşan bu ıssız kayalar, 1788 yılında keşfedildi.

Denizlerdeki kayalıkları bilirsiniz. Ancak hiç 562 metre yükseklikteki bir kayalık ile tanıştınız mı? Bahsettiğimiz bu kayalık dünyanın deniz üstündeki en uzun kayalıkları anlamına geliyor ve Avustralya kıyılarından yaklaşık 600 km doğuda yer alıyor.

Güney Pasifik’teki bu ıssız kayalık, okyanusun ortasında yapayalnız duruyor. Dünyanın en büyük volkan kalıntısı yığını olarak bilinen Ball’s Pyramid 1788 yılında İngiliz denizci Henry Lidgbird Ball tarafından keşfedildi ve ismini de Ball’dan aldı.

balls-pyramid_tg

Okyanusun ortasındaki dev coğrafi şekil tam 562 metre

İlk Tırmanış Keşfinden 177 Yıl Sonra

Ancak bu volkan yığınına ilk tırmanış, keşfinden neredeyse 200 yıl sonra yapıldı. Zirveye ilk olarak Avustralyalı dağcılar ulaştı.

1965’teki ilk tırmanışın ardından 1982 yılında volkanik adaya tırmanış yasaklandı.

balls_pyramid_tg

Adaya ilk tırmanış keşfinden 177 yıl sonra yapıldı

Okyanusun ortasındaki bu ıssız adacıkta, hiçbir canlı izinin bulunmadığı düşünülüyordu. Ta ki birkaç yıl öncesine kadar…

Adada keşfe çıkan dağcılar, soyları tükendiği sanılan ve ağaç istakozu olarak bilinen bir böcek türünün burada yaşadığını keşfetti. Bu böcekler dünyanın en ağır böcekleri. Uzun yıllar bu ıssız adada yaşam olduğu bilinmezken, böceklerin buraya nasıl geldiği hakkında bir bilgi yok. Bir kuş ile taşınmış olabilecekleri tahmin ediliyor.

Keşif sonrası adada yaşayan az sayıdaki ağaç istakozu koruma altına alındı ve çoğaltıldı.

Okyanus ortasında bulunan yaklaşık 7 milyon yıllık bu coğrafi şekil, sürekli dalga etkisi altında kalıyor ve uğradığı aşındırmalar sonucunda zamanla tamamen ortadan kalkabileceği tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön