Anasayfa » Güncel » Ayın 1’i Kilisesi; Çeşit Çeşit Dilekler, Farklı Farklı Kültürler
Güncel

Ayın 1’i Kilisesi; Çeşit Çeşit Dilekler, Farklı Farklı Kültürler

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
4 Aralık 2018

Vefa Kilisesi, Meryem Ana Kilisesi ya da Ayazması olarak bilinen kilisedeki dilek anahtarı ritüelini daha önce duyanlar vardır. Gönülden geçen dileklere ulaşmak için varsa birer kapı işte bu sembolik anahtarların o kapıları açtığına inanılır.

İstanbul Unkapanı, Manifatura ve Kumaşçılar Çarşısı (İMÇ)’nin hemen arkasında bulunan kilisede bahsekonu geleneğin 30 yıllık bir geçmişi olduğu söyleniyor.

Kesin olmamakla birlikte çeşitli badireler atlatarak da olsa burasının günümüze 1080 yıllarından geldiği düşünülmekte.

Ortodoks Hıristiyanların inancına göre şifa verdiğine inanılan kutsal su kaynağı Ayazma ise kilisenin alt katında bulunuyor.

Her Ayın 1’inde Ziyaretçi Akını

Halk arasında Ayın Biri Kilisesi diye anılan kilise başta 1 Ocak olmak üzere her ayın ilk günü ellerinde anahtarları, dilekleri gerçekleştiği için onları geri getirenlere ya da yeni dileklerde bulunmak için gelen ziyaretçilere kapısını açıyor.

Metrelerce kuyrukta beklenen sıraya rağmen gözlerde ve yüzlerde bir hayalini gerçekleştirecek ya da gerçekleştirmiş olmanın tatlı huzuru var.

Anahtarlar geçici yeni sahiplerinin ellerine ulaştığı anda “daha önce bu anahtar birilerinin dileğini gerçekleştirecek olan kapıyı açtı” düşüncesi kalpleri ısıtıyor.

Kimi insan kilisenin sunduğu görselliğe dalıyor, kimisi sadece dua etmeye geliyor. Kimisi gönlünden geçenin gerçekten o anahtarla belki de gerçekleşeceğine inanıyor ya da tam tersi. Günümüz koşuşturması içinde neyle nasıl daha huzurlu hissedecekse insan zaten ona inanmalı.

Anahtarlar kilisenin girişinde 2 TL’ye satılıyor. Aynı yerde mumlar da var. Bu mumları girişin sağ tarafındaki kapalı bölmede yakıp, ayrı dileklerde bulunabiliyor ya da dua edebiliyorsunuz. Tüm o alevlerin ihtişamı bile yürekleri sıcacık yapmaya yetiyor.

 

Ellerinde çeşitli ikramlık lokum ve şekerlerle dolaşanları görürseniz şaşırmayın. Geleneğin bir diğer özelliğine göre dileği gerçekleşenler kilisenin girişinde bu tarz ikramlarda bulunuyor. Ancak sırada beklerken “gelenek” adı altında kulaktan kulağa yepyeni fikirler de üretilmiyor değil.

Kişinin dileği olmasa bile saklamak isteyeceği tatlılıkta küçücük anahtarlar kilisenin duvar ya da kabartmalarına da temas ettiriliyor. Gücüne güç kattığına inanılıyor belki de. Kilise duvarının çizikleri de bu geleneğin doğal bir yansıması aslında.

İnanışına göre arzu eden ziyaretçiler kilise Papazının yanına gidip, dua da alabiliyor.

Sırada bekleyen, hediyelik eşya satışı gerçekleştiren veya bambaşka nedenlerle o gün aynı saatlerde orada bulunan hayatların birbirine temasıyla oluşan yoğun ve pozitif enerjiyi tecrübe etmek bile buna değer.

Dileriz bütün dilekleriniz dilediğiniz anda ve dilediğiniz oranda gerçekleşir.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER