Anasayfa » Güncel » Avrupa’nın Kültür Kalesi Turist Akınına Uğruyor
Güncel

Avrupa’nın Kültür Kalesi Turist Akınına Uğruyor

avrupanin-kultur-kalesi-turist-akinina-ugruyor
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
6 Ocak 2016

Avrupa’nın en egzotik ülkesi olarak tanınıp sevilen Macaristan geçen seneyi ülkeye gelen yabancı turist sayısı bakımından oldukça verimli geçirmiş görünüyor. Öyle ki Avrupa’da turist akınına uğrayan en hızlı büyüyen turizm cazibe merkezi olmuş ve 2015’te Avrupa’da en fazla turistin ziyaret ettiği destinasyon olmuş.

Viyana’dan Budapeşte’ye tarihi ve kültürü ile turizm cazibe merkezi haline gelen Macaristan geride kalan senede ki turizm başarısını bu senede göstereceklerinden oldukça umutlu.

Macaristan Ulusal Tanıtım Ajansı Magyar Turizmus’a göre Avrupa’da turist destinasyonları arasında birinciliği kimseye kaptırmayan ülke Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ile geçen sene Aralık ayında yaptığı  araştırmanın sonuçlarına göre Avrupalı turist akınına uğruyor.

Hepimizin bildiği üzere Avrupa’nın en önemli kültürel kalesi olan Macaristan sadece kültür değil, tarihi mirası ile de turistleri büyülüyor. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Kültürel Rotalar ve Gezilecek Yerler Küresel Raporuna göre Avrupa Tarihi termal şehirler birliği, Avrupa’nın Yahudi mirası rotaları, Via Sancti Martini, Iter Vitis ve Art Nouveau Avrupa rotası turistlerin en fazla görmek istedikleri yerler arasında yer alıyor.

Bu mirasın sayesinde ülkeye gelen yabancı turist sayısında %19.1’lik bir artış kaydedilirken  Dünya Turizm Barometresine göre Macaristan’I %13.3 ile Slovakya ve onu da %12.8 ile İrlanda takip ediyor.

Ocaktan Eylüle kadar yaşanan yabancı turist akını ise ülkeyi yaklaşık 11 milyon turistin ziyaret etmesini sağlamış.

Tahmin edilen yabancı harcamaları yaklaşık 302.8 milyon Euro olduğunu belirten ulusal ajans ve Macaristan Turizm şirketi turizmin ülkenin ekonomik büyümedeki en önemli etken olduğunu belirtti.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön