Anasayfa » Güncel » Avrupa Ülkelerine Uyarı: Mülteci Krizi Çözülmezse…
Güncel

Avrupa Ülkelerine Uyarı: Mülteci Krizi Çözülmezse…

avrupa-ulkelerine-uyari-multeci-krizi-cozulmezse
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
20 Ocak 2016

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB ülkelerini mülteci krizine ilişkin uyardı. Tusk, iki ay içinde eğer bir çözüm bulunamazsa, Schengen Bölgesi’nde pasaportsuz dolaşmanın mümkün olmayacağını söyledi.

‘Avrupa’da serbest dolaşım tarih mi oluyor?’ soruları uzun süredir gündemde yer alıyor. Avrupa’da Schengen bölgesini tehdit eden mülteci krizi konusunda bir uyarı da Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’tan geldi. Tusk, iki ay içinde mülteci sorunun çözülmesi gerektiğini belirtirken, eğer çözüm bulunmazsa Schengen ülkeleri arasında pasaportsuz geçişin tarih olacağını dile getirdi.

Avrupa’da serbest dolaşımı öngören Schengen sistemi, uzun süredir mülteci krizi nedeniyle tehlike altında. Durdurulamayan mülteci akını sonrası iki İskandinav ülkesi İsveç ve Danimarka geçtiğimiz günlerde sınırlarda kontrollere başladıklarını duyurmuştu. Şimdi de yeni bir uyarı geldi. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’a göre, Avrupa Birliği (AB) üyesi olan ülkelerin sınırlarda kontrol konusunda bir uzlaşmaya varamaması durumunda AB projesi çökecek.

Almanya’da 1 Milyonu Aşkın İltica Başvurusu Yapıldı

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, AB ülkelerine mülteci akını İkindi Dünya Savaşı’ndan (1939 – 1945) bu yana olanların en büyüğü. 2015 yılında yalnızca Almanya’da 1 milyonu aşkın iltica başvurusu yapıldı.

Sınırlarda kimlik kontrolüne başlayacağını duyuran ülkeler arasına son olarak Avusturya da katıldı. Mülteci akınıyla başa çıkabilmek için geçici olarak devreye sokulan uygulama sonrası tartışmalar yeniden gündeme geldi.

Kriz sonrası şu ana kadar 7 AB ülkesinin yanı sıra AB ülkelerinden olmayan Norveç de sınırlarda pasaport kontrollerinin başlayacağını duyurdu.

28 ülkenin vatandaşlarına Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkı veren bu sisteme yönelik açıklamalarda bulunan Tusk, Türkiye ile AB arasındaki işbirliğine ilişkin ise, “Eylem planı umut verici.” dedi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER