Anasayfa » Güncel » Avrupa Nüfusunun Hızla Yaşlanması Turizmi Nasıl Etkiliyor?
Güncel

Avrupa Nüfusunun Hızla Yaşlanması Turizmi Nasıl Etkiliyor?

avrupa-nufusunun-hizla-yaslanmasi-turizmi-nasil-etkiliyor
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
3 Eylül 2015

Avrupa nüfusunun giderek daha yaşlı bir nüfus haline dönüşmesi, turizm ve seyahat endüstrisini de etkiliyor. Avrupa’da ‘best ager’ olarak adlandırılan ‘üçüncü yaş’ grubu, artık turizm sektöründe çok daha fazla dikkat çekiyor.

Avrupalı turizmcilerin, üçüncü kuşak müşteri grubuna bakış açısı değişiyor. Üçüncü yaş grubuna artık ‘yaş’ ölçütüne göre bakmayan sektör, bu grubun farkını belirlemede rol oynayan en önemli unsurun ‘değişik ilgi alanları’ olduğu görüşünde.

Hızla yaşlanan Avrupa’da, bu sorun birçok alana yansıyor. Hatta bu durum, turizm ve seyahat endüstrisinde de son yılların ciddi gündem maddelerinden biri olarak dikkat çekiyor.

‘Üçüncü Yaş’ adı verilen 55 yaş ve üzeri kitlenin, turizm sektöründeki önemi her geçen gün artıyor. Gelecekte Avrupa ülkeleri için büyük sorun teşkil edecek olan nüfus yaşlılığı, turizmcilerin bakış açısını değiştirdi. Tur operatörleri ve turizmciler, üçüncü kuşak müşteri grubuna hitap eden ürünlerini artırıyor. 55 yaş ve üzeri kesime yönelik olarak artırılan bu ürünlerin içerikleri ve çeşitlilikleri de son zamanların tartışma konusu oldu.

Yenilenen bakış açısı ile birlikte, “üçüncü yaş kuşağı, yalnızca kışın seyahat eder” algısı yıkılacak. Bu sayede, genellikle sağlık ve bakım paketlerine önem veren bir grup olarak görülmeyecekler. Tüm bu nedenler, kültür turuna daha çok katılan yaşlı gruba daha farklı ürünlerle hitap edilmesi gerekliliğini ortaya koyuyor.

TUI tarafından yapılan bir araştırma da, Avrupalı turizmcilerin değişen bakış açısını destekler nitelikte. TUI yöneticileri, üçüncü yaş kuşağın müşteri grubu olarak farkını belirleyen unsurun artık yaş değil, ilgi alanları olduğunu söylüyor.

Üçüncü yaşa daha farklı hitap etmeye başlayan sektörün bu doğrultuda ürün farklılığı gün geçtikçe artacak.

ETİKETLER :
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön