Anasayfa » Güncel » Avrupa Kapılarını Açtı: Zaman Noel Turizmi Zamanı
Güncel

Avrupa Kapılarını Açtı: Zaman Noel Turizmi Zamanı

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
8 Aralık 2018

Noel zamanının geldiğini kasım ayı sonu itibariyle tüm Avrupa genelinde açılan Pazar yerleri ve soğuğa inat ışıklarıyla insanın içini ısıtan aydınlatmalarından, çeşit çeşit süslemelerinden anlayabilirsiniz. Özellikle yılın bu zamanını kaçırmak istemeyen seyahat severler de her sene olduğu gibi yollara düşer..

Zevklerine, evlerine, kendilerine en uygun Noel ağacını bulup, alabilmek bile tek başına bir seyahat nedeni oluverir.

 

Milyonları harekete geçiren bu dönemin doğal bir sonucu olarak da “Noel Turizmi” adı altında bir sektör oluşmuş durumda.

Aile ve arkadaşlara hediye alma & verme geleneği kapsamında mağazalara sığmayan seçenekler, Pazar yerlerine taşmış durumda. Bu görsellik de Noel ruhuna yakışır „olmazsa olmaz“ bir manzara sunarken, Noel turizmin de ekonomisine “en önemli kalem” olma özelliği ile listeleniyor. Birbirine yakın lokasyonlar olmasına rağmen konaklamalı ziyaret sayıları da yine her geçen gün artıyor.

Özellikle aralık ayında gezi ve turlara olan taleplerdeki sayı o kadar arttı ki organizatörler bu talepleri karşılayabilmek adına Noel ihtişamını yansıtan Pazar yerlerine günlük sayısız geziler düzenliyor.

 

Almanya’da en popüler destinasyonlar arasında Erfurt, Harz, Dortmund ve Munster listelenebilir. Hafta sonları gençler gezmeyi tercih ederken nüfusun kalan gezginleri ise hafta içlerini tercih ediyor.

Geçtiğimiz aralık ayında Almanya’yı ziyarete gelen 3 milyon kişiden %15’inin ülke dışından, %20’sinin ise 50 kilometre ve üstü mesafeden geldiği kaydedildi. Elde edilen ortalama turizm gelirine bakıldığında Frankfurt’a giden bir turistin 170 €uro, Pazar yerini ziyaret edenin ise 12 €uro harcadığı not edildi.

Bunun yanı sıra tüm otopark ve toplu taşımaların doluluğu da gelir pastasında büyük pay sahibi.

 

Kassel, Märchenweihnachtsmarkt

İsminde “masal” kelimesi geçtiğinden midir bilinmez, Almanya Kassel’de kurulan pazarı tek başına yıllık 2 milyon ziyaretçi ağırlıyor. Özellikle son on yılda fazlalaşan yurt içi ve dışı turistlerin büyük çoğunluğu Pazar yerini gezdikten sonra evlerine dönüyorlar. Ancak konaklamayı tercih edenler de var. Kassel’in noel turizm ekonomisine katkısı 18 milyon €uro.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER