Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Görsel Şölen: Yeni Zelanda Ateşböceği Mağarası
Destinasyonlar

Görsel Şölen: Yeni Zelanda Ateşböceği Mağarası

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
30 Mayıs 2016

Ateşböcekleri, ılıman iklim bölgelerinde çiçekler ve küçük bitkiler üzerinde yaşar. İki bin adetten fazla türleri olduğu bilinen ateşböcekleri bahar ve yaz aylarında geceleri uçarken yanıp, sönen ışıkları ile yarattığı büyüleyici görsellikle tanınmakta. Bu ışıkların özellikle eşler arası bir sinyalleşme ve şifreleme içerdiğini biliyor muydunuz ?

shutterstock_351841793

Siam nehir kıyısında ateşböcekleri ışıklarını yakıp, söndürdüğünde yıldırım çarpmış gibi olur, Jamaika’da ise ağaçlarda toplandıkları zaman uzaktan yangın görüntüsü oluşturur.

12

Güneybatı Pasifik Okyanusu’nda bir ada ülkesi olan ve North & South Island gibi birçok adadan oluşan Yeni Zelanda’da Yıldız Kurdu Mağaraları (Waitomo) ise her biri sivrisinek boyutunda olan özel bir tür barındırmakta. Karanlıkta parlayan bu özel türü görmek ve fotoğraflamak için her yıl binlerce turist Waitomo mağaralarına akın etmekte.

Waitomo-Mağaralar-9

Ziyaretçiler, oldukça derinde bulunan ve güneş ışığının ulaşamadığı mağarayı tekne ile gezme imkânı ve doğal aydınlığın büyüsüne kapılma şansı elde ediyor.

Yeni Zelanda’ya giden turistleri adeta bir mıknatıs gibi kendisine çeken bu mağara en çok ziyaret edilmesi gereken yerler listesinin de üst sıralarında.

waitomo-glowworms

Aslında ateşböceği (Arachnocampa luminosa) Yeni Zelanda’da çok görülmez. Ancak, 120 yıldan fazladır bu karanlık mağarayı ışık cennetine dönüştürmeyi bilmişler.

Tekne ile gezinti yapan turistlerin yolunu aydınlatan bu küçücük canlılar unutulmayacak bir deneyim yaşatırken doğa anaya bir kez daha hayranlık uyandırmakta.

waitomo-glowworm-caves-1

 

Ateş Böceği Nasıl Işık Saçar?

Böceğin karnı adeta küçük bir kimya laboratuvarı gibi çalışır. Vücuduna giren oksijen, sinir sisteminde bir reaksiyon meydana getirir. Karnına kader programıyla öyle beş çeşit kimyevi madde yerleştirilmiş ki, uyanan sinir sistemi tarafından birleştirilir; birleşmelerinden de ışık meydana çıkar! İkinci saniyede vücuda tekrar oksijen girer ve tekrar ışık neşredilir.
kaynak:Alfabetik Okul Ansiklopedisi -GÖRSEL YAYINLAR 1998

shutterstock_166850603

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön