Anasayfa » Güncel » Atatürk Havalimanı’nda Artık Bu Anonsu Duyamayacaksınız
Güncel

Atatürk Havalimanı’nda Artık Bu Anonsu Duyamayacaksınız

ataturk-havalimaninda-artik-bu-anonsu-duyamayacaksiniz
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
5 Kasım 2015

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bir sessizlik projesi başlatılıyor. Buna göre, havalimanının dış hatlar geliş katında artık ‘… uçağı havalimanına inmiştir’ anonsunu duymayacaksınız. ‘Sessiz Havalimanı Projesi’ bugünden itibaren başlatılacak.

Atatürk Havalimanı işletmecisi TAV Havalimanları Holding, havalimanındaki anons kirliliğini önlemek için havalimanının Dış Hatlar Geliş katında “Uçağınız havalimanınıza inmiştir” anonsunu kaldırma kararı aldı. Dış Hatlar Gidiş katında kapı değişikliği anonsları ise artık yalnızca pasaport kontrol noktası sonrasındaki arındırılmış bölgede yapılacak.

Havalimanlarındaki anons trafiğini bilmeyen yoktur. Evet yanlış okumadınız: anons trafiği. Hava trafiği gibi, anons trafiği de yaşanıyor. Çünkü her uçak için yapılan anonsları düşündüğünüzde, gün içinde havalimanlarında yapılan anonsların nasıl bir gürültü kirliliğine neden olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Dünyada her yıl havalimanlarını kullanan yolcu sayısı hızla artış gösteriyor. Hızla artan yolcu sayısı, hava trafiğinin de yoğunlaşmasına neden oluyor.

Trafiğin yoğunlaşması havaalanlarında anons sayısının gittikçe artması anlamına geliyor ve hatta bu durum bazen hızına yetişemeyeceğiniz kadar çok anons duymanız demek. Yani bir nevi gürültü kirliliği…

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda ise, ortaya çıkan gürültü kirliliği için farklı bir önlem alınmaya başlıyor. Bugünden itibaren yapılan değişikliğe göre, artık havalimanının Dış Hatlar geliş katında inen uçaklar için yapılan bilgilendirme anonsunu duyamayacaksınız.

Gürültü Kirliliği En Az Seviyeye İndirilecek

Sessiz Havalimanı Projesi kapsamında, havalimanlarında yolcu sayısıyla orantılı olarak artış gösteren anons kirliliği önlenecek. Kısıtlamalar ile birlikte Atatürk Havalimanı’nda gürültü oranı en az seviyeye indirilecek.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön