Anasayfa » Güncel » Atatürk Havalimanı “İyi Örnek” Olacak
Güncel

Atatürk Havalimanı “İyi Örnek” Olacak

Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
18 Mayıs 2015

Engelli yolcuların Atatürk Havalimanı’nda tüm hizmetlerden kolayca yararlanabilmesi için çalışmalar yürüten TAV, Dünya Engelliler Birliği (WDU) akrediteli USTAD 2011:2015 standardı sertifikasyonunu alan ilk kuruluş oldu.

TAV Havalimanları işletimindeki İstanbul Atatürk Havalimanı, Birleşmiş Milletler’de (BM) düzenlenecek toplantıda “iyi örnek” olarak sunulacak.

Atatürk Havaalanı, Dünya Engelliler Vakfı (DEV) Teknik Komitesi tarafından oluşturulan ve Çevre ve Yapı Standardı için GlobalGROUP’un denetleyip sertifikalandırdığı ilk kuruluş olma özelliğini taşıyor. “Engelsiz Havalimanı” uygulamaları yürüten İstanbul Atatürk Havaalanı, BM’nin New York’taki genel merkezinde düzenlenecek toplantıda iyi örnek olacak.

Engellilerin Haklarına Dair Sözleşmeye Taraf Devletler Toplantısı, 9-11 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

TAV Havalimanları, çalışmaları ile Platin seviyesindeki en üst seviye sertifikaya ilişkin, Wow Hotel’de düzenlenen tören ile plakete layık görüldü.

Havalimanındaki uygulamalar, engelli misafirlerin diğer misafirler ile her noktada eşit koşullarda hizmet almasını kapsıyor. Atatürk Havalimanı gibi bağlantı noktası olan havalimanlarının bütün misafirler için erişilebilir olması gerektiğini söyleyen TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü, uygulamaların uluslararası alanda denetlenerek sertifikalandırılmasından duyduğunu mutluluğu dile getirdi. Dünya Engelliler Birliği ve GlobalGROUP tarafından sertifikalandırılan çalışmalar için Ünlü, “BM düzeyinde örnek gösterilmekten ve engelliler için hayatın her alanını erişilebilir kılmaktan dolayı mutluyuz.” dedi.

Engelli vatandaşların önündeki en önemli engelin çevre ve yapılardaki yanlışlıklar olduğunu vurgulayan Dünya Engelliler Birliği Başkan Yardımcısı Necdet Öztürk ise, “Eğitimden sağlığa, kültürel alanlara kadar yaşamın her alanında vatandaşlar için fiziki engeller mevcut.” diye konuştu. Engellerin nedenini, hizmetlere standart zorunluluğu getirilmemesine bağlayan Öztürk, amaçlarının uluslararası geçerliliği olan USTAD standardının yaygınlaştırılmak olduğunu söyledi.

Uygulama ile Neler Yapıldı?

“Engelsiz Havalimanı” projesi ile, havaalanının iç ve dış hatlar terminallerinin yanı sıra otoparklara da hissedilebilir zemin uygulaması döşendi. Engelliler için, 38 asansöre, Türkçe ve İngilizce olarak sesli uyarı sistemleri kuruldu. Asistan yardım noktalarının oluşturulmasının yanı sıra, 19 adet ankesörlü telefon tekerlekli sandalyelere uygun yüksekliğe indirildi. 200 havalimanı personeli, engellilere yönelik hizmet için 800 saat eğitim aldı. 250 çalışana ise, temel işaret dili eğitimi verildi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön