Anasayfa » Güncel » Atatürk Havalimanı Arazisini İmara Açalım mı?
Güncel

Atatürk Havalimanı Arazisini İmara Açalım mı?

Sedat BORNOVALI
Sedat BORNOVALI
27 Nisan 2016

 

Şu sırada İstanbul’un Kuzeydeki yeni havalimanı hızla inşa edilmekte; ümidimiz bu havalimanı hakkında en iyi senaryonun gerçek olması yani öncelikle rekor sürede tamamlanması,  yüz akı bir tesis olması,  kent merkezine raylı sistem başta olmak üzere çok süratle ve rahatça bağlanması.

Hemen devamında ümidimiz elimizde olan bu yeni olanağın en iyi şekilde kullanılmasıyla ülkemize gelen yabancı turist sayısının çok artması, milli havayolumuzun dünyanın dört bir yanına taşıdığı transit yolcuların da getirisinin artması, tüm bunların ülkemiz ekonomisine çok büyük katma değer eklemesi.

Diğer yandan,büyük ölçüde işlevsiz kalması beklenen Atatürk havalimanı arazisinin ise imara açılmayacağına, yeşil alan olarak kalacağını dair sözler söylenmekte.

Her şeyin başında bu geniş arazi yeşil falan değil büyük ölçüde bir beton yığını. Pistlerin çevresinde ve  alanın dış kuşağında en fazla ot tabir edebileceğimiz kısmi bir yeşillik mevcut.  Buraya kent içi yeşil alan olarak kullanma fikrinin aşırı ütopik olduğunu düşünüyorum. Bu Alanın imara açılmasını teklif ediyorum. Hem de gecekondu işgalinde olmayan başka mülkiyet sorunları bulunmayan kamuya ait bu kadar geniş bir arazinin ideal bir yapılanma örneği olarak nitelikli kamu binalarına ev sahipliği yapması gerektiğini düşünüyorum.

Hem bu şekilde kamu-yeşil işbirliğinin olanaksız olmadığının görebileceğini umuyorum.

Bazı koşullar mutlaka gözetilerek hazırlanacak yeni yapılaşmadan her kesim için verimli sonuçlar çıkacaktır. Bunlardan birkaç tanesini şöyle sıralayabilirim:

1 –  Sadece kamu binaları ve tamamlayıcı hizmet yapıları inşa edilmeli bu konuda taviz verilmemeli.

2 –  Yapılar çok alçak tutulmalı.

3 –  Arazi çok geniş olduğu için yapılaşma her durumda çok kısıtlı kalmalı ve yapılar arasında göstermelik olmayan yeşil doku meydana getirilmeli. Beton arası bazen ot doktrinine kanılmamalı.

4 – Tüm yapılar yarışmalarla tasarlattırılmalı.

5 – Kamu yapısı yaptık diye her yer çitlerle duvarlarla geçilmez kılınmamalı.

 

Havalimanı arazisinin işlevi bu şartlara uyarak yenilenirse asıl o zaman hem kentin ortasında çok daha rahat şekilde güvenliği gece de sağlanacak bir yeşil alan olur hem de kamu yararı gerçekten en üst düzeyde gözetilir.

Sadece kurgusal bir örnek olarak, istatistik kurumu ile devlet malzeme ofisi binaları arasında yaz gecelerinde bile yeşilliklerde huzur içerisinde dinlenilebildiğini, spor yapılabildiğini hayal etmek çok büyük bir lüks olmasa gerek. Sahanın uzmanların belirleyeceği bir bölümünde tam orman dokusuyla kısmi bir yoğun ağaçlık da ayrıca düşünülebilir, yeşil güzergahına zenginlik verebilir. Hatta belki de taşıyıp başka yerde dikeceğiz iddiasıyla sökülen ağaçlar da gerekli şartlar sağlanarak, özenli bir bakımla bu ağaçlık bölgede yaşatılabilir.

Hangi kamu yapılarının buraya taşınacağı konusunda bir önceki yazımla da bağlantılı olarak önermem gerekiyor:

İstanbul’un sur içi bölgesindeki iki büyük üniversite hastanesinden biri olan Cerrahpaşa tıp fakültesi sur dışına çıkartılarak bu yeni kamu yapıları bölgesine en estetik biçimde yeniden inşa edilebilir.

Yeşillikler içerisinde ve her yönden kolayca erişebilen bir hastane olarak hem sağlık hem eğitim hayatımıza uzun süre damgasını vurabilir.Zaten havalimanı için sağlanmış olan ulaşım fırsatları tüm bu hizmetlerle birlikte sağlık hizmetine de kolayca erişilmesini sağlayacaktır.

Büyük kararlar ve kararlılık gerektiren durumlar; ancak arada sırada büyük düşünmek hele ki yararlı ve huzurlu sonuçlar verecek şekilde büyük düşünmek,kentimize ve yaşam kalitemizde önemli katma değer sağlayacaktır.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön