Anasayfa » Güncel » Arnavutluk’a Yeni Havayolu : Air Albania & THY Ortaklığı
Güncel

Arnavutluk’a Yeni Havayolu : Air Albania & THY Ortaklığı

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
11 Haziran 2018

2018 yılı başlarında Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın duyurusunu yaptığı yeni havayolu, Türk Hava Yolları desteği ile açılıyor.

Arnavutluk, 1990’ların başında Yugoslavya’dan bağımsız olarak komünist bir idare altında yönetildi ancak sonrasında süre gelen dönemde yolsuzluklar, bankacılık skandalları ve ekonomik gerileme Albanian Airlines’ın batmasıyla sonuçlanmıştı.

Türk Hava Yolları (THY), Arnavutluk’la Ortaklaşa Air Albania’yı Kurdu Bilgisi

Arnavutluk basının haberine göre ülkenin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi THY ortaklığı ile kuruldu

THY, 1 yıl kadar önce, Arnavutluk havayolları projesinin hayata geçirilmesine destek olacağını açıklamıştı.

 

İlk Uçuş Yaz aylarında Başlayacak

Yapılan anlaşmaya göre şirketin yüzde 51’i, Tiran merkezli MDT ile Arnavutluk Ekonomi ve Turizm Bakanlığı’na bağlı kamu şirketi Albcontrol’e ait olacak. Geri kalan yüzde 49’luk pay ise Türk Hava Yolları’nın. Önümüzdeki günlerde ilk uçuşunu yapacak olan Air Albania, aralık ayında da ABD’ye sefer düzenlemeye başlayacak deniyor.

Air Bosna’nın yüzde 49’unu da almıştı (Dünya Gazetesi)

Hatırlanacağı üzere Arnavutluk’un iki büyük bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Albanian Airlines (1995) ve özel Belle Air’di. Albanian Airlines 2011’de, Belle Air ise 2013’te iflas etmişti.
Bir kısa not daha…

 

THY, 2008’de Bosna-Hersek’teki Air Bosna’ya ortak olmuştu. Bosnalı şirkette de yüzde 49 hisse alan THY, işbirliğini kısa tutmuş, büyük bir zarar açıklayarak ortaklıktan çekilmişti. THY’nin adı son dönemde finansal zorluk içindeki firmalarla da anılıyor. THY’nin yalanladığı bir haberde İtalyan Alitalia’nın da Türk şirket tarafından radarda olduğunu açıklanmıştı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön