Anasayfa » Girisimler » Antalya’daki “Düğmeli Evler” Yeniden Turizme Kazandırılıyor
Girisimler

Antalya’daki “Düğmeli Evler” Yeniden Turizme Kazandırılıyor

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
18 Kasım 2017

Antalya’ya yaklaşık 150 kilometre uzaklıktaki Akseki’deki yıllara meydan okuyan, ilginç mimarisi ile merak uyandıran küçük şirin evler sonunda hak ettiği itibara sonunda kavuşuyor. “Düğmeli Evler”den bahsediyoruz. İnşası sırasında iskele olarak kullanılması için dışarıda bırakılan ahşap kısımlarının düğmeye benzetilmesi nedeniyle “düğmeli ev” olarak adlandırılan 350 yıllık yapılar, her geçen yıl daha fazla turisti bölgeye çekiyor. Geleneksel Osmanlı mimarisini yansıtan özgün yapılar, cazibesini korusa da yılların yorgunluğunu üzerinde taşıyordu. Bir süre önce mercek altına alınan düğmeli evlerin, turizme kazandırılması için aslına uygun restore edilme çalışmaları son dönemde hız kazandı.

düğmeli evler ile ilgili görsel sonucu

16 yapının restorasyon çalışmaları tamamlandı

Konuyla ilgili AA’ya yaptığı açıklamalarda bulunan Akseki Belediye Başkanı Mustafa İsmet Uysal, Sarıhacılar Mahallesi’nde bulunan düğmeli evlerin ilçe kültürünün en önemli özelliklerinden biri olduğuna dikkat çekti.  Uysal: “Bugüne kadar 16 yapının restorasyon çalışmaları tamamlandı. Altı ev için çalışmalar başladı. Düğmeli evler yeniden ayağa kaldırılıyor. Altı evin restorasyonu için Kültür ve Turizm Bakanlığı hibe desteği verdi. Valiliğin verdiği destekle Sarıhacılar Mahallesi’nde projelerimiz devam ediyor. Desteklerle düğmeli evler turizme kazandırılacak.” diye konuştu.

Tarihi düğmeli evlerin ustalığını yapan Mustafa Güven ise “Duvarların arasına harç konulmaz. Düğmelerle yapıyoruz. Yazın evin içi serin olur. Düğmeli evler, depreme dayanıklıdır. Kuru duvarın işlemesi oldukça zordur. Taşları tek tek işliyoruz. Zor işçiliği vardır. Taşlara çekiçlerle şekil veriyoruz. Taşlar işlemeden duvara konulmaz. Nakış gibi işliyoruz.” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön