Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Almanya’nın Bad Kreuznach Parkhaus Otelinde Atatürk Konsepti
Destinasyonlar

Almanya’nın Bad Kreuznach Parkhaus Otelinde Atatürk Konsepti

Bad Kreuznach, sağlık turizmi, wellness, spa, bisiklete binme için veya sadece güzel doğasının tadını çıkarmak isteyen turistlerin Almanya’da sık sık tercih ettiği bir destinasyon. Bad Kreuznach şehri ayrıca Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün konakladığı bir de otele sahip. “Parkhotel Kurhaus”.

Tam 80 yıl önce şimdiki ismi Bad Kreuznach Parkhotel Kurhaus olan eski Alman Genel Karargâhı’nda Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Heyeti iki gün süreyle konaklamışlardı.

 

 

Bu konaklama vesilesiyle Mainz Başkonsolosu Gürsel Demirok çeşitli girişimlerde bulunarak 23 Nisan 1997 tarihinde Bad Kreuznach Büyükşehir Belediye Başkanı Rolf Ebbeke ve otel yönetiminin destekleriyle “Atatürk Haftası” etkinlikleri “Atatürk Panosu” ve “Atatürk Konferans Salonu” projelerini hayata geçirmeyi başardı.

Parkhotel Kurhaus Otelindeki “Atatürk Konferans Salonu”

 

 

Salonun içerisinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı, onun yaptığı inkılaplar belge ve fotoğraflar ile anlatılırken ayrıca Türk ve Alman milletlerinin yakın dönem tarihleri de ziyaretçilere anlatılmakta.

Giriş Bölümündeki “Atatürk Panosu”

Otelin girişinde yer alan pano 170 X 170 boyutlarında ve granitten yapılı. Pano üzerinde Atatürk’ün maskı yer alırken ayrıca Almanya’yı ziyaretiyle ilgili bilgiler de bulunmakta.

 

 

Zamanında törenler ile oteldeki açılışları gerçekleştirilen Atatürk temalı salon ve pano için bir de etkinlik haftası düzenlendi. İşte bu törende bir konuşma yapan Bad Kreuzhnach Belediye Başkanı Rolf Ebbeke “Bad Kreuznach kentinin Türk-Alman ilişkilerinde çok önemli bir yeri olduğunu, 1918 yılında Bad Kreuznach’da meydana gelen sel felâketinde Türkiye’den on bin marklık yardım gönderildiğini, bundan bir yıl sonra da İstanbul’daki yangın felâketi sırasında Bad Kreuznch Belediyesi’nin İstanbul’a iki bin mark yardım yolladığını” belirtmiştir.

Düzenlenen “Atatürk Haftası” kapsamında ise otelde Türk modacılarının çalışmaları birer defile ile sunulurken ayrıca fotoğraf ve resim sergisi de düzenlenmiş olup, Kültür Bakanlığı tarafından hazırlanan Atatürk Fotoğrafları ile Türk Halı ve Kilimleri Sergileri de ziyaretçilerini ağırlamıştır.

1917 yılında gerçekleşen bu ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde önemli bir yeri olduğu kabul edilmekte.

Atatürk’ün delege olarak katıldığı toplantıda attığı imza bile günümüze kadar muhafaza edilmiş durumda.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön