Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Alışılmışın Çok Dışında Bir Sabah Trafiği: Kopenhag
Destinasyonlar

Alışılmışın Çok Dışında Bir Sabah Trafiği: Kopenhag

alisilmisin-cok-disinda-bir-sabah-trafigi-kopenhag
Beste Eşerler
Beste Eşerler
3 Kasım 2015

Konu trafik olunca Dünyanın en büyük şehirlerinden birinden ne beklersiniz? Önüne geçilemeyen bir kaos, işe yetişmeye; hatta yalnızca yürümeye çalışan insanlar ve yeni bir günün başlamasıyla doğal olarak o da başlayan muazzam bir karışıklık ve tabi araba, daha çok araba… Ama bu kez işler sizin düşündüğünüz gibi olmayabilir. İşte, Danimarka’nın güzel başkenti Kopenhag ve yıllardır süregelen trafik çilesi: bisiklet.

Yine de bu kez sabah trafiğinin en yoğun saatinde hiçbir egzoz dumanına maruz kalmayacağımız Kopenhag sakinleri bu açıdan ne kadar da şanslı…

Kendileri de Kopenhag sakini olan Jeppe Rysgaard Jørgensen ve Jim Slade tarafından kaydedilen görüntüler büyük bir şehrin araba yerine ne kadar fazla bisiklete sahip olabileceğini gözler önüne seriyor. Videoda da görüldüğü gibi onlarca hatta yüzlerce bisikletin yanında arabaların sayısı yok denecek kadar az.

“Kopenhag şehrinin en yoğun rotası hiç şüphesiz her sabah bisikletleriyle işlerine yetişmeye çalışan insanlar sayesinde Nørrebro* bölgesinden şehir merkezine doğru oluyor…” Jim Slade, Kopenhag sakini

Slade and Jørgensen, şehrin bu sabah ritüelini Larry vs. Harry isimli bisiklet satış mağazası için filme alırken Kopenhag’ın da ne kadar bisiklet sever bir şehir olduğu ortaya çıkıyor ki başka bir bakış açısıya bu tez son derece doğru. Zira, Danimarka’nın başkenti Kopenhag, bisikletle ulaşım için Dünyanın en iyi şehri unvanına sahip. Bu sıralamada şehri ikinci sırada Hollanda’nın Amsterdam kenti gelirken üçüncü sırada da Hollanda’dan başka bir şehir Utrecht geliyor.

Bilginiz olsun: Kopenhag sakinlerinin %40’ı ulaşım aracı olarak bisikleti tercih ediyor.

(*)Nørrebro: Danimarka’nın başkenti Kopenhag şehrinin en kalabalık mahallelerinden biri.
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön