Anasayfa » Girisimler » Airbus ve Zodiac’tan Uçak Kargo Bölümüne “Yatak Projesi”
Girisimler

Airbus ve Zodiac’tan Uçak Kargo Bölümüne “Yatak Projesi”

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
2 Mayıs 2018

Airbus uçak yapım firması ve kabin içi tasarım firması Zodiac Aerospace, yepyeni bir proje üzerinde çalışıyor. Airbus A330 model uçakların kargo bölümlerinde “konforlu yataklar” olacak.

2020 yılına kadar hayata geçirilmesi planlanan proje kapsamında A330 model uçağın kargo kısmında Zodiac’ın tasarladığı yataklarda seyahat etme alternatifi üzerinde duruluyor.

Yatak ve Kargo Arasında Kolay Geçiş

Yataklı bölmeler, bilindik kargo kabinlerinden kolaylıkla dönüştürülebilecek. Talep olmadığı takdirde de uçuş öncesi geri dönüştürülecek.

 

Yani bir havayolu şirketi kargo yükü fazla ise A330 tipi uçağı ile gidiş rotasyonuna normal uçacak. Kargosunu teslim ettikten sonra da talebe göre arzu eden yolcuları için kargo kabinlerini yataklı bölmelere dönüştürüp, dönüş seyahatine konfor katacak.

İşbirliği içinde olan Airbus ve Zodiac bu alternatifin havayolu firmalarına büyük avantaj sağlayacağı görüşünde hem fikir.

İlave hizmet sunmanın her zaman bir farklılık yaratacağına ve tercih sebeplerine artı kazandıracağına inanıyorlar.

“İlk mock-up (numune / örnek) kabinlerimiz için bir kaç havayolu şirketinden olumlu dönüşler aldık bile.”

Airbus kabin ve kargo programının başkanı Geoff Pinner: “Bu yaklaşım ile ticari havayolu kargo taşımacılığında yolcu konforunu artırmaya yönelik bir adım atmış oluyoruz” açıklamasında bulundu.

Şu an için A330 model uçağı içerisine entegre edilmesi planlanan kabinlerin daha sonraki aşamalarda A350 modeline de uygulanması tasarlanmakta. Her iki model de geniş gövdeye sahip.

Airbus ve Zodiac firmaları, uçuş ekipleri için düşük tavanlı dinlenme alanları tasarlamışlardı. İki firma da bu konudaki tecrübelerinin yeni projelerinde işlerine çok yaradığı görüşünde.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön