Anasayfa » Girisimler » Adana ile Beyrut Arasında Turizm ve Ticaret Köprüsü Kuruluyor
Girisimler

Adana ile Beyrut Arasında Turizm ve Ticaret Köprüsü Kuruluyor

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
6 Eylül 2016

Adana “Beyrut Projesi” ile yeni bir turizm ve ticaret hamlesine hazırlanıyor. Adana Ticaret Odası ile Adana Tanıtım ve Kalkınma A.Ş. (ATAK) tarafından ortaklaşa başlatılan proje kapsamında, Adana ve Beyrut arasında turizm ve ticaret köprüsü kurulması için ilk adım atıldı.

Bu seneki çalkantılı turizm sezonu, sektör bazında faklı atılımları da beraberinde getirdi. Pek çok şehir bölgesel turizmi geliştirmek için alışılmış turist profilinin dışına çıkacak girişimlerde bulundu. Buna son örnek ise Adana oldu. Hedef şehir ise Beyrut… İki şehir arasındaki turizm ve ticaret hacmini maksimum seviyeye çıkarmak üzere ATO ve ATAK Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe ile ATAK Genel Müdürü İlhami Günsel tarafından Beyrut’ta bir dizi temas gerçekleştirildi. Adana, planlanan bu işbirliği ile Ortadoğu’ya açılmak için önemli bir mesafe alması hedefleniyor.

beyrut

Beyrut Projesi’nin hazırlık adımı olan iki günlük Beyrut temasları kapsamında; T.C. Beyrut Büyükelçisi Çağatay Erciyes, T.C. Beyrut Ticaret Müşaviri Emine Lekesiz, Lübnan Ticaret, Sanayi ve Tarım Odaları Federasyonu Başkanı Muhammed Şukeyr, Lübnan Turizm Federasyonu Başkanı Pierre Achkar, Lübnan Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Jean Abboud ve beraberlerindeki üst düzey yetkililerle bir dizi toplantı gerçekleştirilirken; iki şehir arasında turizm ve ticaret ilişkilerinin geliştirilmesi için mevcut avantajlar anlatıldı, ortak yol haritası çizildi.

Yapılan çalışmada Adana destinasyonu anlatılırken, aşağıdaki konular üzerinde mutabakata varıldı:

  • Adana ile Beyrut arasındaki direkt tarifeli seferler ile Mersin-Beyrut limanları arasındaki konteyner gemi seferlerinin, karşılıklı turistik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi
  • Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde çok etkili olan Lübnan ticaret diasporasının projeye önemli katkı sağlamak üzere harekete geçirilmesi
  • Lübnan’ın önde gelen turizmcilerinin, şehri incelemek ve Adana’daki acenteler, oteller ve sektör yetkilileri ile bire bir görüşmek üzere Ekim ayında Adana’ya bir ziyaret gerçekleştirmeleri.

Toplantıda, her iki tarafın iş adamları heyetlerinin önümüzdeki günlerde Adana ve Beyrut’ta bir araya bir araya gelmelerinin sağlanması konusunda da görüş birliğine varıldı.

Beyrut Ticaret Odası’nın rakamlarına göre, geçtiğimiz yıl Türkiye’ye gelen Lübnanlı turist sayısının 500 binden fazla olduğu kaydedildi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum





POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön