Anasayfa » Güncel » ABD Vizeleri Askıya Alındı? Peki Kimler Etkilenecek?
Güncel

ABD Vizeleri Askıya Alındı? Peki Kimler Etkilenecek?

ABD Büyükelçiliği dün akşam yapılan açıklamayla, Türkiye’den yapılan vize başvurularının askıya alındığı duyuruldu. Peki bu karar kimleri etkileyecek?

Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’den yapılan vize başvurularını dünden itibaren askıya aldı. Açıklamada, söz konusu değerlendirme sürecinde büyükelçilik ve konsolosluklara gelen ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla şimdiden geçerli olmak üzere, Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerinin askıya alındığı kaydedildi. Gece yarısına doğru ise Türkiye misilleme yaparak, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının vize başvurularının askıya alındığını duyurdu. Bu gelişmeler üzerine ABD’ye seyahat planlayanların yanı sıra turistik seyahat için tur satın alanlar için, nasıl bir yol izleneceği konusu merak yarattı.

Bu karardan kimler etkilenecek?

Washington ve Ankara’nın karşılıklı aldığı ‘Başvuruları askıya alma’ kararından, halihazırda, vizesi olanlar ya da vize başvurusu yapıp onay alanlar etkilenmeyecek. Ancak durum bunun dışında kalan ve seyahat etmek isteyen Türk ve ABD vatandaşlarını kapsayacak.

Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği’ne ve Konsolosluğu’na giderek başvuru yapamayacak. Karar diplomatik dahil bütün pasaportlar için geçerli olacak. Türk vatandaşları diplomatik, turistik, iş, öğrenci, işçi ve gazeteci dahil hiçbir vizeyi ikinci bir karar açıklanana kadar alamayacak. ABD vatandaşları ise Türkiye’ye gelmek istediklerinde ya internet üzerinden e-vize başvurusu yaparak, ya da uçağa bindikten sonra Türk gümrüklerinde yani kapıda vize alabiliyorlardı. ABD vatandaşları da ikinci bir karara kadar, vize başvurusu yapamayacaklar. e-vize başvurusu için karar internet sitesinde uygulanmaya başlandı. Sistemden ABD uyruğu çıkarıldı.

Kapıda vize uygulamasının askıya alınması ise ivediklikle başlatılacak. Yetkililer, bugün Türkiye’ye inecek uçaklardaki ABD vatandaşların bundan etkilenmeyeceğini ancak hızla kararın uygulanacağını söyledi.

ABD için tur satın alanlar ne yapacak?

Amerika’ya gitmek için paket tur satın almış ancak vize başvurusunu henüz gerçekleştirmemiş olan tatilcilerin ücretlerinin 15 gün içerisinde iade edilmesi gerekiyor.

Hürriyet’in haberine göre, konuyla ilgili olarak çalışmalara başladıklarını anlatan Pronto Tur Yönetim kurulu Başkanı Ali Onaran, “Türkiye’den ayda 2 bine yakın turist Amerika’ya gitmek Amerika’ya gitmek için tur satın alanlar dikkat için paket tur satın alıyor. Bunların önemli bir bölümü ise vizeleri de bu turlar öncesi alıyor. Parasını yatırmış ancak vize başvurusunda bulunmamış kişilerin ücretleri de 15 gün içerisinde iade edilecek” dedi.

Sorunun kısa sürede çözülmesini beklediklerini anlatan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Genel Sekreteri Çetin Gürcün, ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Şuan için yorum yapmak çok zor. Öncelikle bu ülkeye ziyaret edecek vizesiz tatilcilerin iade işlemleri gerçekleşmeli. Vizesi olanlar için sorun yok. Umarız sorun kısa sürede çözülür.”

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön