Anasayfa » Güncel » ABD Vize Başvurularında Sosyal Medya Hesaplarını İnceleyecek
Güncel

ABD Vize Başvurularında Sosyal Medya Hesaplarını İnceleyecek

ABD Vize Başvurularında Sosyal Medya Hesaplarını İnceleyecek
Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
30 Mart 2018

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı ABD vize ve göçmenlik statüsü için başvuru yapanların 5 yıllık sosyal medya geçmişlerinin incelenmesi için girişimde bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında geçtiğimiz yıl yaşanan vize krizi, ülke gündemini bir hayli meşgul etmişti. Neyse ki kriz aşamalı olarak çözüldü de iki ülke arasındaki seyahatler normal seyrine döndü. Ancak bu durum kafanızı karıştırmasın. Bu seferki haberimiz sadece ülkemize değil; ABD vize uygulaması bulunan tüm ülkelere yönelik.
AA’dan gelen bilgiye göre; Birleşik Devletler hükümet kanadında yapılan üst düzey görüşmeler sonucu, ABD vize işlemleri için ön araştırma sürecine sosyal medya hesaplarını da ekledi. Bakanlık tarafından Federal kayıtlara yollanan belgelere göre  “güvenlik incelemelerini” arttırmak için ülkeye giriş yapmak isteyenlerin sosyal medya hesaplarının da detaylı incelenmesi gerektiği kaydedildi.
Bakanlık tarafıdan sunulan belgede; sosyal medya hesaplarının incelenmesi planının her yıl için yaklaşık 15 milyon kişiye uygulanacağını belirtildi.

Son 5 yıl incelemeye alınacak

ABD İdari ve Bütçe Ofisinin onayını bekleyen teklif, sosyal medya  hesaplarının yanı sıra başvuru yapanların son 5 yıl içerisinde kullandıkları telefon numaralarını, email adresleri ve farklı ülkelere yaptıkları yolculukların belgelerini de başvuru belgelerinin içine dahil edilmesini kapsıyor. Dışişleri Bakanlığı tarafından sunulan teklifin diplomatik ve resmi  vize başvurularına uygulanmayacağı kaydedildi.
Vize başvurularıyla ilgili getirilmesi planlanan yeni “güvenlik  incelemelerinin” cuma gününden itibaren 60 gün sonra uygulamaya konulacak.
ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldikten sonra ABD’ye yapılan  girişler konusunda ekstra önlemler alacaklarını belirtmişti.
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön