Anasayfa » Güncel » ABD, Eğitim Turizm’inde Sınıfta Mı Kalacak?
Güncel

ABD, Eğitim Turizm’inde Sınıfta Mı Kalacak?

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
23 Kasım 2018

Amerika Birleşik Devletleri, eğitim turizmi açısından en çok tercih edilen ülkeler arasındayken şimdilerde ağırlamakta olduğu öğrenci sayısında fark edilir bir düşüş var. Özellikle de diğer ülkeler ve artan dünya turizmi ile kıyaslandığı zaman.

Uluslararası Amerikan Eğitim Enstitüsü tarafından yeni yayınlanan “Open Doors” başlıklı rapora göre Amerika’da en çok öğrenim gören gören Çin ve Hindistan vatandaşı öğrencilerin sayısında %0,5 ila 1,3 arasında düşüş kaydedildi. Ancak en fazla düşüş Arjantin ve Brezilya gibi Latin Amerikalı öğrencilerin sayısında (%4).

Başkan Trump görevi devraldığından bu yana dikkat çeken sayısal düşüşün Amerikan ekonomisi, politikası ve akademik kimliğine yönelik etkileri ilgili tarafların endişelenmesine sebep oldu.

 

Eğitim Turizmin Ülke Ekonomiye Katkısı Yıllık 42 Milyar Amerikan Doları

Amerika’ya eğitim almak için gelen öğrencilerden elde edilen yıllık gelir 42 Milyar Amerikan Doları. Üniversiteler, bu gelirin belirli bir kısmını kendi ülke vatandaşı öğrencilerinin eğitimlerine destek alanlarında kullanmak için ayırabiliyor.

Bahsekonu düşüşün uzun vade politik etkilerinin ise daha geniş alanda olacağı öngörülüyor. Amerika’da öğrenci olup, kendi ülkelerine dönen öğrencilerin çoğunluğu iş hayatlarına politika ve akademik alanda devam etmeyi tercih ediyorlar. Hal böyleyken de ülkedeki en güncel durum birebir aktarılma imkânı buluyor.

Miami Üniversitesi Başkanı Julio Frenk, “Open Doors raporunun önümüze serdiği son veriler bizi endişelendirdi.” dedi. Ülkede göçmenlere yönelik yapılan olumsuz politik açıklamaların da son derece etkili olduğunu vurguladı.

Özetle, ABD kolej ve üniversiteleri hala eğitim turizmi açısından en gözde tercihler arasında. Ancak öyle olsa da esen politik hava değişmediği müddetçe sayının giderek azalması bekleniyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön