Anasayfa » Güncel » AB Ülkeleri Mültecileri Kabul Etmezse Schengen Çökecek!
Güncel

AB Ülkeleri Mültecileri Kabul Etmezse Schengen Çökecek!

ab-ulkeleri-multecileri-kabul-etmezse-schengen-cokecek
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
8 Eylül 2015

AB Komisyonu, gönüllülük ilkesinin beklenileni vermemesi nedeniyle, 160 bin mülteciyi ülkeler arasında paylaştıracak zorunlu dağıtım planını hazırladı. Sisteme en çok destek veren ülkelerden Fransa’nın Cumhurbaşkanı François Hollande, mecburi paylaşım olmadığı takdirde, Schengen sisteminin çökeceği uyarısında bulundu.

Binlerce mülteci akınınına uğraşan Avrupa Birliği, son gelişmeler üzerine, kapılarını mültecilere aralama eğiliminde. Geçtiğimiz aylarda, Yunanistan ve İtalya’daki 40 bin mültecinin diğer ülkelere gönüllülük ilkesine göre dağıtımına ilişkin planı devreye sokan AB Komisyonu, mülteci sayısını 160 bine çıkarıp, bu ülkelere Macaristan’ı da ekleme kararı aldı. Fakat gönüllülük ilkesi bekleneni vermedi.

AB Komisyonu, beklenenin karşılanmaması nedeniyle, yeni planda 160 bin mülteciyi kapsayan mecburi dağıtım sistemini önerecek. Zorunlu paylaşım sisteminin destekçilerinden Fransa’nın Cumhurbaşkanı François Hollande, mecburi paylaşımın benimsenmemesi halinde, serbest dolaşıma olanak sağlayan Schengen sisteminin çökebileceği uyarısında bulundu.

En Az Mülteci Kabul Eden AB Ülkesi Malta Olacak

AB Komisyonu tarafından hazırlanan yeni plana göre, toplam mülteci sayısının yüzde 60’ına denk düşen sayıyı Almanya, Fransa ve İspanya kabul edecek. Bu dağılımın Almanya için 31 bin 443, Fransa için 24 bin 31, İspanya için ise 14 bin 931 ek mülteci şeklinde olacağı öngörülüyor.

Plana göre, en az ek mülteci kabul edecek olan AB ülkesi ise Malta olacak. Malta’nın 133 kişi alacağı öngörülüyor. Ülkelere, kabul ettikleri her mülteci başına 6 bin euro kaynak aktarımı yapılacak.

Ülkelere göre dağıtımda, mülteci kabul edecek ülkenin milli geliri, işsizlik düzeyi ve nüfusu esas alınacak. Daha önce kabul ettikleri mülteci sayısı da dikkate alınan bir diğer nokta olacak. Hazırlanan plan çerçevesinde, diğer ülkeler toplamda Yunanistan’dan 66 bin, Macaristan’dan 54 bin, İtalya’dan ise 39 bin mülteci alacak.

Göç konusunda AB’nin ortak bir politika izlemesi gerektiğini belirten François Hollande, siyasi birlik sağlanmadığı takdirde bu sistemin işlemeyeceğini dile getirdi. Hollande, “Sistem işlemez ise, bu önemli göç dalgası, pasaportsuz Schengen alanının sonu ve ulusal sınırlara dönüş olur.” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön