Anasayfa » Etkinlikler » 5 – 6 Mayıs Edirne Hıdırellez Şenlikleri
Etkinlikler

5 – 6 Mayıs Edirne Hıdırellez Şenlikleri

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
4 Mayıs 2017

Gül çiçekleri dileklerinizi tutmaya hazır, peki siz dileklerinizi hazırladınız mı? Hıdırellez geldi… Gönülden geçenler kağıtlara resim ya da yazıyla dökülecek ve Hızır Dedeye iletilecek. Baharın habercisi şenlikleri içinse Edirne çoktan hazır.

 

 

Binlerce yıldır kutlanan Hıdırellez Türk dünyası için önemlidir. İnanışa göre iyileri ödüllendirip, kötüleri cezalandıran, yardımsever ve bolluk getiren Hızır’ın İlyas Peygamber ile buluştuğu 5 – 6 Mayıs tarihlerinde bu kapsamda kutlamalar gerçekleştirilmekte.

Hıdırellez gecesinde gül ağacında dilek dilemenin yanısıra hıdırellez günü de ateş üzerinden atlama ritüeli vardır.

Hıdırellez ve Romanların deyimiyle Kakava Şenlikleri Edirne’de de çeşitli kutlamalar ile organize edilmekte. Büyük hazırlıkların yapıldığı şenlikler on binlerce ziyaretçiyi Edirne’de ağırlar. Konserler, yarışma ve dans gösterileri Saraçlar Caddesi’nde, diğer etkinlikler ise Kırkpınar Güreşleri’nin de düzenlendiği Sarayiçi’nde gerçekleşmekte.

5 Mayıs günü Kakava ateşi yakılır ki bereket artsın, güzellikler paylaşılsın istenir. Aynı gün ziyaretçilere pilav ikram edilir. Arınma ve doğanın uyanışını karşılama anlamına gelen “Bahara Giriş” ritüeli ise 6 Mayıs sabahı saat 06.00’da Tunca Nehri kıyısında gerçekleştirilir.

Hıdırellez, Kakava Şenlikleri yerel ve dünya basını tarafından da yakından takip edilmekte.

Bando ve Ciğer Festivali

Bulgaristan, Yunanistan, Romanya gibi ülkeler ile Türkiye’den katılan Bando grupları Bando ve Ciğer Festivali vesilesiyle Edirne’yi ziyarete gelen on binlerce insana aralıksız müzik zevki yaşatmakta.

Şenliklerin son gününde Saraçlar Caddesi’ne stantlar kurulur. Bahsekonu stantlardan ise  Edirne’nin ciğer ustaları gelen misafirlere yaklaşık 1 ton ücretsiz ciğer ikramında bulunur.

“Hıdırellez yağmurunun damlaları altın, dilekleriniz gerçek olsun.”

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön