Anasayfa » Güncel » Dünyanın En Büyük 2. Mozaik Müzesi 1 Milyon Turist Bekliyor
Güncel

Dünyanın En Büyük 2. Mozaik Müzesi 1 Milyon Turist Bekliyor

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
29 Mart 2017

Dünyaca ünlü “Çingene Kızı” ve “Mars Heykeli” gibi önemli tarihi eserlerin sergilendiği, Zeugma Mozaik Müzesi’nin bu yıl 1 milyon turist ağırlaması hedefleniyor.

Günümüzde Gaziantep il sınırları içerisinde bulunan ve geçmişi Büyük İskender devrine kadar uzanan Zeugma Antik Kenti, sadece bölgenin değil Türkiye’nin de en önemli turizm zenginliklerinden. Zeugma’nın birbirinden değerli mozaiklerinin sergilendiği yer ise “Dünyanın En Büyük 2. Mozaik Müzesi” unvanına sahip Zeugma Mozaik Müzesi… 

Yaklaşık 6 yıl önce 30 bin metrekarelik alanda açılan ve kente gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Zeugma Mozaik Müzesi, bu yıl başlayan gezi turlarıyla ziyaretçi sayısını artırmayı hedefliyor.

Sanatseverlerin de özel ilgili gösterdiği müzede, Çingene Kızı, Mars heykeli, Roma dönemine ait çeşmeler ve Fırat Nehri kenarındaki villalarda bulunan mozaikler sergileniyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin başlattığı “Şimdi Gaziantep’e Gitme Zamanı” kampanyası kapsamında kente gelmesi beklenen 1 milyon ziyaretçinin müzeyi de gezmesi hedefleniyor.

Zeugma Antik Kenti tarihçesi

Zeugma Antik Kenti, M.Ö. 300’de Büyük İskender tarafından ”Selevkia Euphrates” adıyla kuruldu. Romalı Komutan Pompeius M.Ö. 64’de kendine yaptığı yardımlar karşılığında kenti 1. Antiachos’a verdi. Kommagene Krallığı’nın 4 büyük şehrinden biri olan kent, M.Ö. 31’den itibaren tamamıyla Roma İmparatorluğuna bağlandı ve ”köprü”, ”geçit” anlamına gelen ”Zeugma” adını aldı.
Roma döneminde büyük bir zenginlik ve ihtişam yaşayan Zeugma, M.S. 256’da Sasani Kralı 1. Şapur tarafından ele geçirilerek yakılıp yıkıldı. Ancak varlığını sürdürü. M.S. 4.yy.’da geç Roma hakimiyetine, M.S. 5-6.yy ise Erken Roma hakimiyetine girdi. M.S. 7.yy. İslam Akınlarının gerçekleştiği kentte M.S. 10-12.yy. da küçük bir İslami yerleşimi oluştu. M.S. 16.yy ise bugünkü adıyla Belkıs Köyü kuruldu.

Dünyanın En Büyük Mozaik Müzesi” neresidir diye merak ediyorsanız, O da Türkiye’de… Hatay Arkeoloji Müzesi 2014 itibariyle dünyanın en büyük mozaik sergileme alanına sahip müzesi unvanını taşıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön