Anasayfa » Güncel » Tarihe Geçen Bir Kahramanlık Destanı: Çanakkale Zaferi
Güncel

Tarihe Geçen Bir Kahramanlık Destanı: Çanakkale Zaferi

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
18 Mart 2017

Çanakkale Zaferi’nin 102. yılında, gösterdikleri üstün kahramanlıkla isimlerini tarihe altın harflerle yazdıran ve bir milletin diriliş umudunu yeniden yeşerten, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan için canını ortaya koymuş tüm şehit ve gazilerimizi sonsuz saygı ve rahmetle anıyoruz.

Çanakkale Destanının Tarihi Tanığı: Nusret Mayın Gemisi

Gerçek bir kahramanlık destanı olan Çanakkale Savaşları sırasında aktif rol alıp, adını tarihe yazdıran Nusret Mayın Gemisi, restore edildikten sonra sergilendiği Mersin’in Tarsus ilçesinde, yeni nesli adeta tarihi günlere götürüyor.

Çanakkale Savaşları sırasında boğaza döşediği mayınlarla hem savaşın hem de ülkenin kaderini değiştiren “Nusret Mayın Gemisi“, restore edildikten sonra 2003 yılında sergilenmeye başlandığı Mersin’in Tarsus ilçesinde ziyaretçilerini adeta tarihi yolculuğa çıkarıyor.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, 1913 yılında “Nusrat” adıyla Osmanlı donanmasına katılan gemi, “Çanakkale geçilmez” söylemiyle adını tarihe yazdıran Çanakkale Savaşları sırasında büyük rol oynadı.

Boğaza döşediği mayınlarla, İtilaf Devletlerinin savaş gemilerine geçit vermeyerek savaşın gidişatını değiştiren mayın gemisi, sonraki yıllarda “Nusret” olarak anılmaya başladı.

Çanakkale’deki günleri 1955 yılında sona eren, 7 yıl sonra da özel bir firma tarafından satın alınarak “Kaptan Nusret” ismiyle kuru yük gemisi olarak kullanılan gemi, 1990 yılında Mersin Limanı’nda atıl durumda kaldı.

Akdeniz’in derin sularında kaderine terk edilen Nusret, 1999 yılında bir grup gönüllünün girişimiyle tekrar karaya çıkarıldıktan sonra Tarsus Belediyesince satın alındı.

Aslına sadık kalınarak restore edilen gemi, 2003 yılında Tarsus‘taki Nusret Mayın Gemisi Müzesi veÇanakkale Zaferi Kültür Parkı‘nda sergilenmeye başlandı.

Kısa zamanda ilçenin simgesi haline gelen Nusret Mayın Gemisi, yerli ve yabancı binlerce turistin ilgisiyle karşılaştı.

Çanakkale Zaferi’nin 102’nci yılı dolayısıyla da çok sayıda vatandaşın gezdiği gemi, törenlerin de merkezi haline geldi.

Tarihin derinliklerine ücretsiz yolculuk

Mustafa Kemal Atatürk‘ün yanı sıra Seyit Onbaşı gibi kahramanların da balmumu heykellerini barındıran Nusret Mayın Gemisi, içerisinde bulundurduğu resimler ve 3 boyutlu gezi alanıyla yeni nesillere Çanakkale Savaşları’nı aktarıyor.

Ücretsiz gezilebilen parkta, geminin yanı sıra müze, Çanakkale Temsili Şehitliği ve heykeller de bulunuyor.

Nusret’in Çanakkale’deki görevi

Almanya’nın Kiel şehrinde 1911 yılında inşa edilen Nusret Mayın Gemisi, 1913’te Osmanlı donanmasına katıldı.

Nusret’in, 7 Mart 1915’te Çanakkale Boğazı intikal rotalarına döktüğü mayınlar, dünya tarihinin sayılı dönüm noktalarından birini belirledi.

Yüzbaşı Hakkı Bey kumandasındaki gemi, 7-8 Mart gecesi, düşman gemilerinin girmesine çok az bir süre kala 26 mayını boğazın sularına döşedi. İtilaf kuvvetleri, Nusret’in döşediği mayınlarla Irresistible, Ocean ve Bouvet adlı 3 büyük gemisini kaybetti.

Çanakkale Savaşları sırasında gösterilen kahramanlıklar sonucunda ”Çanakkale Geçilmez” sözü tarihe altın harflerle yazıldı.

İçerik fotoğrafları: A.A.
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön