Anasayfa » Güncel » 244 Milyon İnsan Doğduğu Ülkede Yaşamıyor
Güncel

244 Milyon İnsan Doğduğu Ülkede Yaşamıyor

244-milyon-insan-dogdugu-ulkede-yasamiyor
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
13 Ocak 2016

Dünya çapında doğduğu ülkede yaşamak yerine başka bir ülkeyi tercih edenlerin sayısı artıyor. Son 16 yılda yüzde 41 artış yaşandı. 244 milyon insan ülke değiştirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan açıklamada tüm dünyadaki toplam uluslararası göçmen sayısının 244 milyona ulaştığı belirtildi. 2000 yılından bu yana yüzde 41 artış yaşandı. En fazla göçmen ise Hintliler ve Meksikalılar.

Konuya ilişkin duyurulan rapora göre, doğduğu ülke yerine başka bir ülkede yaşamayı tercih edenler uluslararası göçmen olarak kabul ediliyor. Mültecilerin nüfusu 20 milyon. Toplam rakam 244 milyonu buldu.

Dünya Nüfusu Artışından Daha Hızlı Artıyor

Yalnızca 16 yılda yüzde 41 oranında bir artış oldukça fazla. Raporda, uluslararası göçmen artışının aynı yıllar arasında dünya nüfusu artışından daha fazla olduğu belirtildi.

Konuya ilişkin görüşlerini belirten BM Ekonomik ve Sosyal İşlerden sorumlu  Genel Sekreter Yardımcısı Wu Hongbo, göçmenlerin toplumlar ve ekonomiler için önemine dikkat çekerken, göçlerin iyi yönetildiği takdirde göç alan ve veren her iki ülkeye de katkı sağlayacağını söyledi.

En Çok Hintliler ve Meksikalılar Göçüyor

Uluslararası göçmenlerin bulunduğu bölgelere ilişkin bilgiler de raporda yer aldı. Buna göre, en çok göçmen Kuzey Amerika, Avrupa ve Okyanusya’da bulunuyor. Bu bölgelerde nüfusun yüzde 10’undan fazlasını göçmenler oluşturuyor.

Asya, Afrika, Latin Amerika ve Karayipler’de göçmen nüfusu ise, toplam nüfusun yüzde 2’si bile değil.

Verilere göre, en çok Hintliler ve Meksikalılar göçüyor. Tüm dünyadaki uluslararası göçmen nüfusunun 16 milyonunu Hindistanlılar, 12 milyonunu ise Meksikalılar oluşturuyor.

Rusya, Ukrayna, Çin, Pakistan gibi ülkeler de göçmen nüfusu sayıca fazla olanlar arasında.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER