Anasayfa » Etkinlikler » 2022 Katar Dünya Kupası için Konaklama Seçeneği: Bedevi Çadırları
Etkinlikler

2022 Katar Dünya Kupası için Konaklama Seçeneği: Bedevi Çadırları

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
30 Mart 2016

2022 yılında yapılması planlanan Dünya Kupası Organizasyonu’na ev sahipliği yapacak olan Katar, dünyanın dört bir yanından ülkesine gelecek yüzbinlerce futbolseverin konaklama ihtiyacını, “Bedevi Çadırı” formülü ile çözmeyi planlıyor.

Kitleleri peşinden sürükleyen futbol, turizm sektörünün hem en eğlenceli hem de en değişmez dinamiklerinden biri kuşkusuz. Öyle ki, dünyanın önde gelen turizm ve spor kuruluşları, dünya turizm gelirinin yüzde 32’sinin spor turizmi kaynaklı olduğu görüşünde hemfikirler. Hal böyle olunca, dünyanın en büyük spor organizasyonu olarak gösterilen Dünya Kupası Turnuvası da futbolseverleri bir mıknatıs gibi ev sahibi ülkenin sınırları içine çekiyor.

Rusya’da düzenlenecek 2018 turnuvasının ardından, 2022 yılında düzenlenmesi planlanan Dünya Kupası ‘na da Katar’ın ev sahipliği yapacağı açıklanmıştı. Ancak sürpriz olan, Katar’a gelecek olan futbol turistlerinin konaklama ihtiyacı için geliştirilen formül oldu. 2022 Dünya Kupası için ülkeye gelecek futbol izleyicisinin konaklama ihtiyacını çözmek için, stadyum yakınlarında kurulacak Bedevi Çadırları fikri ortaya atıldı.

katar-dunya-kupasi-tg

Dünya Kupası Organizasyonu boyunca yaklaşık 500.000 seyircinin gelmesi beklenen Katar’da, mevcut otel ve konaklama birimlerinin barınma ihtiyacını karşılayamayacağı uzun süredir konuşuluyordu. Konuya ilişkin FIFA’nın da tatmin edici bir çözüm önerisi beklediği turnuva yetkililerinden, stadyumlara yakın çöl arazilerine bedevi çadırları kurma teklifi geldi. Bu öneriyi yaratıcı ve kültürel açıdan da özgün bulan organizatörler, öneriyi ciddi şekilde inceliyor.

2022 Dünya Kupası için yaklaşık 500 bin futbolsevere ev sahipliği yapması beklenen Katar’daki mevcut koşullar, FIFA’nın belirlediği kriterdeki oda sayısını tam olarak karşılayamıyor. Katar’daki otellerde bulunan toplam oda sayısı, FIFA kriterine göre belirlenen oda kapasitesinin 60 bin kadar altında.

Katar, konaklama sorununun çözümü için ev kiralama hizmeti veren Airbnb gibi şirketlerle birlikte çalışma ve futbolseverleri kıyılarında yatlarda ağırlama gibi önerileri de değerlendiriyor.

Yüksek hava sıcaklığı nedeniyle Katar’da Dünya Kupası yaz dönemi yerine Aralık ayında yapılacak.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön