Anasayfa » Güncel » 2018’de En Çok Otel Yatırımı Alan Şehirler Hangileri Oldu?
Güncel

2018’de En Çok Otel Yatırımı Alan Şehirler Hangileri Oldu?

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
26 Aralık 2018

Konaklama sektöründe yeni yatırımlar yavaşlama eğilimine girmiş görünse de bu yılın ilk 10 ayında 48 şehirde 143 yeni otel projesi 2.3 milyar TL’lik teşvik belgesi aldı. Antalya ve İstanbul yine “en fazla otel yatırımı yapılan iki il” olurken; Trabzon 12 otel ile zirveyi zorluyor. Van ise otel yatırımlarının yeni gözdesi olarak öne çıkmaya başladı.

Konaklama sektörü yeni yıl ve yeni sezon planları ile meşgul olduğu şu günlerde yeni yatırımlar biraz beklemede… Ancak bununla beraber Anadolu illerindeki yatırımlarda dikkat çekici artışlar yaşanıyor. Antalya ve İstanbul’un “en fazla otel yatırımı yapılan iki il” olma özelliği sürüyor. Trabzon, son iki yıldır yeni yatırımlardan önemli pay almaya devam ederken, Van konaklama yatırımlarının yeni gözdesi olarak öne çıkmaya başladı. T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından verilen ‘Yatırım Teşvik Belgeleri’ne ilişkin veriler Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) tarafından derlendi. Buna göre, bu yılın Ocak-Ekim dönemini kapsayan 10 aylık döneminde toplam 48 şehirde toplam 22.081 yataklı 143 yeni otel projesi teşvik belgesi aldı.
trabzon ile ilgili görsel sonucu

Trabzon üçüncü sırayı bırakmıyor

Yeni yatırımlar toplamda 2 milyar 337 milyon TL harcanarak tamamlanacak. Geçen yıl aynı dönemde 46 ilde toplam 28.073 yataklı 153 otel projesi 2 milyar 564 milyon TL yatırım teşviği almıştı. Buna göre proje sayısında yüzde 6.5, yatırım tutarında yüzde 8.8 gerileme meydana geldi. İller bazında Antalya toplam 3.628 yataklı 16 yeni otel projesi ile ilk sırada yer aldı. İstanbul 2.449 yataklı 15 proje ile ikinci sırayı alırken, Trabzon 1.253 yataklı 12 proje ile ilk iki sırayı zorlamaya başladı. Muğla 1.861 yataklı 10 proje ile dördüncü olurken, İzmir 855 yataklı 6 proje ile beşinci oldu.
Bu yıl Van’da yatırımlar, proje sayısında ciddi bir sıçrama yaptı. İl, toplam 439 yataklı 5 otel projesi ile proje sayısı açısından en fazla yatırım yapılan altıncı il oldu.
van doubletree by hilton otel ile ilgili görsel sonucu
10 ayda teşvik belgesi alan projeler içinde 3 yıldızlılar toplam 78 otel (6.996 yatak) ile ilk sırayı alırken, kapasite bakımından 7.748 yatak (15 otel) ile 5 yıldızlı oteller ilk sırada yer aldı.
4 yıldızlılar proje sayısında 29, yatak kapasitesinde 5.773 adet olarak gerçekleşti. 2 yıldızlı başvurusu proje bazında 1’de kalırken, 15 butik otel, 5 özel belgeli otel başvurusu yapıldı.
timur bayındır ile ilgili görsel sonucu

TÜROB fazla arz uyarısını yineledi

TÜROB Başkanı Timur Bayındır, yatırımlarla ilgili değerlendirmesinde görüşlerini
yineleyerek, “İlk yarıda yatırımlarda gerileme eğilimi minimumda kaldı. Öngördüğümüz gibi ikinci yarıdan itibaren gerileme meydana geldi. Yatırımların Anadolu’ya yayılması eğilimi memnuniyet verici. Ancak planlı yatırımlar yapılmasına dikkat etmek gerek. Plansız yatırımlar hızlanırsa önümüzdeki dönemlerde fazla kapasite riski ortaya çıkabilir. Antalya ve İstanbul’daki yeni yatırımlar arz fazlalığına rağmen artmaya devam ediyor. Yatak arzındaki aşırı artış turizmdeki sıkıntılardan biri haline gelmiş durumda. Bir planlama yapılması şart” dedi. Bayındır, yenileme teşvikleri konusunda adım atılması gerektiğini belirterek, “Antalya, İstanbul, Aydın ve Muğla’da yıpranma sürecine giren birçok otel bulunduğu göz önüne alınmalı ve bu illerimize verilecek teşvik belgelerinde yeni yatırımlar yerine, daha çok mevcut yatırımların modernizasyonu ve renovasyonu yönünde düzenleme yapılmalı” diye konuştu.
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön