Anasayfa » Güncel » 2018 Seyahat Trendleri Neler?
Güncel

2018 Seyahat Trendleri Neler?

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
27 Aralık 2017

Deneyim tasarım ajansı I-AM tarafından hazırlanan 2018 ‘Seyahat ve Otel Deneyimi Trend Raporu’na göre, tüketicileri artık daha özel ve kişiselleştirilmiş bir konukseverlik deneyimi beklediğini ortaya koydu.

Tüm sektörlerdeki müşterileri ağırlamanın incelikleri ve 2018’e ışık tutacak en yenilikçi trendleri içeren I-AM Shift serisinin ilk raporu olan “Seyahat ve Otel Deneyimi Trend Raporu-Hospitality Trends Report” geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Avrupa ve Ortadoğu’nun farklı noktalarından 500 seyahat severle yapılan görüşmelerin çıktılarına dayanan 2018 seyahat trendleri raporu, The House Hotel Bomonti’de düzenlenen I-AM Shift serisinin ilk etkinliğiyle I-AM’in Global Ortağı Emre Kuzlu tarafından paylaşıldı.

Dakikası 2.5 TL’ye konaklama deneyimi

Tüketicilerin değişen yaşam tarzlarıyla birlikte seyahat ve konaklama deneyimlerine ilişkin analizler içeren 2018 seyahat trendleri raporu, çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor.

Kuzlu, rapordan başlıkları paylaşırken dijitalin hayatımızdaki yerinin genişlemesiyle birlikte seyahat ve konaklama sektöründe tüketicileri artık daha özel ve kişiselleştirilmiş bir konukseverlik deneyimi beklediğini söyledi. Değişen yaşam tarzlarının seyahat alışkanlıklarını da değiştirdiğine, kısıtlı zamanın kişiye özgü ihtiyaçlar doğurduğuna dikkati çeken Emre Kuzlu, “Artık, oteller dakikası 2,5 TL’ye yalnızca birkaç saatliğine bile odalarını kiralayabiliyor, değişen müşteri ihtiyaçları otelcilerin standart rezervasyon, check-in ve check-out stratejilerini yeniden düzenlemelerini gerektiriyor” yorumunu yaptı.

Sanal gerçeklik ve mobil deneyimler turizmin geleceğini etkiliyor

Otelcilik ve konaklama sektörünün gelecekte sanal ve yaşadığımız gerçekliği birlikte kullanarak şekilleneceğini gösteren araştırmada,  seyahat severlerin yüzde 80’i rezervasyon yaptırmadan önce sanal turla kalacağı oteli gezebilmek istiyor.

Araştırma, değişen seyahat alışkanlıklarının ortaya çıkardığı kişiye özgü ihtiyaçların neler olduğuna da ışık tutuyor. Her şeyin mobil hale geldiği günümüzde seyahat severlerin yüzde 88’i mobil bir uygulama aracılığıyla rezervasyon, check in ve check out yapabilmek istiyor. Aynı şekilde, gezdiklerini ve gördüklerini başkalarıyla paylaşmak istiyor ve bunu sosyal medyayla yapıyor.

social media travel ile ilgili görsel sonucu

Araştırmaya göre, 2 kişiden 1’i seyahat deneyimlerini paylaşmanın önemli olduğunu düşünüyor. Seyahat severlerin yüzde 85’i otellerinde kişisel Netflix ve Youtube hesaplarını kullanabilmeyi, yüzde 77’si mobil bir uygulama aracılığıyla oda servisi ya da başka hizmetleri kullanabilmeyi istiyor.

Daha özel ve kişiselleştirilmiş hizmet bekliyorlar

Araştırmada ortaya çıkan bir başka çarpıcı sonuç ise tüketicilerin artık daha özel ve kişiselleştirilmiş bir konukseverlik deneyimi yaşamak istemeleri. Seyahat edenlerin yüzde 64’ü konakladıkları otelde önemli ihtiyaçlarının, oraya ulaşmadan önce hazır olmasını istiyor. Birçoğu ise tatile evdeki hayvanlarını da götürmek istiyor. Otel misafirlerinin neredeyse tamamı kaldıkları otelden kendilerini yerel kültürle tanıştırmasını bekliyor. Yüzde 67’si de kendi ilgi alanlarına hitap eden deneyimler yaşamak istiyor.

luxury romantic hotel rooms ile ilgili görsel sonucu

2017’de Avrupa’nın farklı ülkelerinden katılımcılarla yapılan araştırmada, seyahat severlerin yüzde 42’si seyahat sırasında spor aktivitelerine devam edebilmek istiyor. Öyle ki, seyahat severlerin üçte biri kaldıkları otelde özel fitness ders paketleri olmasını, yarısı ise odalarında spor ekipmanları istiyor.

Bunun yanı sıra, seyahat edenlerin yüzde 61’i hayırsever kuruluşlara katkı yapan otelleri özellikle tercih ediyor. Bankacılıktan perakendeye gayrimenkulden teknolojiye tüm sektörlerin ağırlama sektöründeki yenilik ve trendlerden etkilendiğini belirten Kuzlu, artık müşterilerine yalnızca hizmet eden değil, onları en iyi şekilde ağırlayan markaların akılda kalıcı deneyimler yaratabildiğini belirtti.

İşte “2018 seyahat trendleri”ne ışık tutacak raporun özeti

  • 10 günlük bir tatilde ortalama 1 günü havaalanında kaybediyoruz. Yani toplam tatil süresinin yüzde 10’unu.
  • İnsanlar gezdiklerini gördüklerini başkalarıyla paylaşmak istiyor, ve bunu günümüzde sosyal medyayla yapıyor. Araştırmalarımıza göre 2 kişiden 1’i seyahat deneyimlerini paylaşmanın önemli olduğunu düşünüyor.
  • Otel misafirlerinin neredeyse tamamı, kaldıkları otelden, kendilerini yerel kültürle tanıştırmasını bekliyor.
  • 2017’de yapılan bir araştırmaya göre, Avrupalıların yüzde 42’si seyahat sırasında spor aktivitelerine devam edebilmek istiyor.
  • Seyahat severlerin üçte biri kaldıkları otelde özel fitness ders paketleri olmasını, yarısı da odalarında spor ekipmanları istiyor.
  • Seyahat edenlerin %64’ü konakladıkları otelde önemli ihtiyaçlarının, oraya ulaşmadan önce hazır olmasını istiyor.
  • Seyahat severlerin yüzde 77’si, mobil bir uygulama aracılığıyla oda servisi ya da başka hizmetleri kullanabilmek istiyor.
  • İnsanların yüzde 61’i, hayırsever kuruluşlara katkı yapan otelleri özellikle tercih ediyor.
  • Seyahat severlerin yüzde 80’i rezervasyon yaptırmadan önce sanal turla kalacağı oteli gezebilmek istiyor.
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön