Anasayfa » Güncel » 2015 Yılında Uluslararası Turist Sayısı 50 Milyon Arttı
Güncel

2015 Yılında Uluslararası Turist Sayısı 50 Milyon Arttı

2015-yilinda-uluslararasi-turist-sayisi-50-milyon-artti
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
19 Ocak 2016

2015 yılında dünya turizmi adına yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, 2016 yılında uluslararası turizm yükseliş trendinde.

Bildiğiniz üzere, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) alınan verilere göre, uluslararası seyahat eden turist sayısı geçtiğimiz sene  %4.4 arttı.

2015’te dünya turizminin durumu hakkında açıklama yapan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri olumlu konuştu:

“Sektörün bu güçlü performansı hem ekonomik kalkınmaya hem de dünyanın bir çok kısmında yeni işlerin üretilmesine yardım ediyor. Bu  sebeple bu durum, ülkelerin kendi politikalarını turizmde ki kalkınmayı hızlandırmak, seyahat sektörü, insan kaynakları gelişimi ve sürdürülebilirliliği açısından geliştirmesi adına hayati önem taşıyor.”

2015 yılı turizminde uluslararası  turist sayısında artık bazı bölgelerde yoğunlaşmış durumda. Bu bölgelerin başında Avrupa geliyor. UNWTO’dan alınan veriler de gösteriyor ki sadece geçen sene Avrupa’ya giden turist sayısı 609 milyon ve bu rakam bölge turizminde %5’lik bir artış görülmesini sağlamış.

227 milyon turist ile Asya ve Pasifik’te %5’li bir artış sağlarken, Amerika’da %5lik artış 191 milyon turist gelişi ile sağlanmış.

unwto

unwto

Amerikan dolarının gücü Karayipler ve Merkez Amerika’da turizmi %7  artırırken Amerika Birleşik Devletlerine gelen uluslararası turist sayısını düşürücü bir etki yapmış.

Aynı zamanda Orta Doğu’da turizm Avrupa ile karşılaştırıldığında sınırlı bir büyüme göstermiş, 54 milyon gelen turist ile %3 artmış.

Afrika’ya yönelik bilgiler UNWTO’da her ne kadar kısıtlı olsa da, Kuzey Afrika’ya geçen sene gelen turist sayısı %8 azalmış durumda.

Geçen sene yaşanan olumsuzluklara rağmen UNWTO 2016’da dünya turizmini “oldukça pozitif”  görüyor.

2016’da artışın özellikle Asya, Amerika ve Avrupa’da olması bekleniyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön