Anasayfa » Güncel » 1 Mayıs’tan İtibaren İzinsiz Mesaj Yok
Güncel

1 Mayıs’tan İtibaren İzinsiz Mesaj Yok

1 Mayıs’tan İtibaren İzinsiz Mesaj Yok
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
30 Nisan 2015

SMS ya da e-posta ile gönderilen ticari iletiler artık karşı taraftan onay alınmasını gerektiriyor. 1 Mayıs’tan itibaren uygulanacak kanuna göre, onay almadan ileti gönderen şirketlere para cezası kesilecek. Müşterilerinden onay almak için yüzde 10 indirime giden acenteler ve hediyeler veren oteller bulunuyor.

İnternet üzerinden ve cep telefonlarına izinsiz gönderilen iletileri yasaklayan Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Kanunu yarın uygulamaya başlıyor. Yasaya göre, kullanıcılarına internet ve cep telefonu ile ulaşan kişi ve kuruluşlar reklam mesajlarını göndermeden önce, potansiyel müşterilerinden onay alacak.

İzinsiz gönderilen mesajlar için ise idari para cezaları getirilecek. Firmalar, ceza yaptırımına karşı onay alma telaşına girdi. Ceza yaptırımıyla karşı karşıya kalan şirketler, son günlerde SMS, e-posta veya çağrı merkezi yoluyla müşterilerine ulaşarak, izin almaya çalışıyor. Müşterilerinden izin almak için kampanyalar ve indirimler düzenleyen şirketler arasında fastfood zincirleri, bankalar ve tekstil firmaları, turizm acenteleri gibi pek çok farklı kurum yer alıyor. Bir otel firması, bu yaz tatil yapmak isteyen müşterilerinden, SMS ve e-posta mesajlarına onay verenlere SPA masaj hediye ediyor. Turizm acenteleri ise yüzde 10 indirimler yapıyor.

Kanunda Neler Var?

Kanuna göre, iletilere onay veren müşteriler, daha sonra izinden vazgeçebilecek. Şirketlere gönderilen ret mesajlarından SMS ücreti alınmayacak. Ret mesajı alan firmaların, 3 gün içinde reklam mesajlarını durdurması gerekiyor. Mesajlara cevap vermeyen müşterilerin cevapları ret sayılacak. Onay vermediği takdirde mesaj gönderen şirketler, 6 ay içinde Gümrük Bakanlığı’na şikâyet edilebilecek. İhlal durumunda firmalara para cezası kesilecek. Birden çok elektronik ileti gönderen firmalar için bu ceza 50 bin TL’ye kadar uygulanabilecek. Gönderilen iletilerde şirketin adının yanı sıra iletişim bilgileri de yer alacak. Borç hatırlatma, bakım, bilgi, teslimat ve tahsilat mesajları için izin alınmayacak. Müşterilerin e-posta adresleri başka firmalarla paylaşılmayacak.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön