Anasayfa » Güncel » ​Ülkeler Ve İlginç Kuralları
Güncel

​Ülkeler Ve İlginç Kuralları

Turizm Global
Turizm Global
2 Temmuz 2016

Her ülkenin kendi sınırları içerisinde, kendi kültürel farklılıklardan kaynaklı birçok kural ve yasak bulunduğunu bilen ve bazı ülkelerin yasaklarının mantık sınırlarınızı zorladığının bilinci ile nerede hangi kurala uyulması ve ne tür davranışlar sergilenmesi gerektiğine ilişkin detayları okuyucu ile buluşturan Prontotourblog, seyahat severlere farklı ülkelere ve onların ilginç kurallarına örnekleri sıralıyor.

İşte o ülkelerden bazıları;

Japonya’da Bahşiş Vermeyin

Birçok ülkede bahşiş, alınmış iyi bir hizmetin karşılığında yapılan teşekkür olarak algılansa da Japonya’da durum farklı. Geleneklerine hayli bağlı olan Japonlar, her ne koşulda olursa olsun bırakılan bahşişi hakaret ve aşağılama olarak algılıyor. Eğer durumun farkında olmadan bahşiş bırakmışsanız durum size uygun bir dille anlatılıyor. Fakat siz bu konuda ısrarcı olursanız üslup değişebiliyor.

1467375533_Japonya

Amerika’da Bahşiş Vermeyi Unutmayın

Japonya’da çalışanların hakaret olarak algıladığı bahşiş bir diğer coğrafyada, Amerika’da ise nerdeyse bir zorunluluk. Çalışanların maaşlarının zorunlu bahşişlerin de hesaba katılması nedeniyle hayli düşük olduğu Amerika’da bahşiş çalışanlar için olmazsa olmaz. Hatta kimi durumlarda bahşiş vermeyi unutan turistlere uygun bir dille bahşiş kuralı hatırlatılır. Çoğu zaman tutarın % 10’u olarak hesaplanan bahşişler müşterinin beğenisine göre azalabilir. Hatta bu durum garsonlar için iyi bir uyarı anlamına da gelir. Fakat durum her ne olursa olsun minimum düzeyde de olsa bahşiş bırakmazsanız davranışınızın hoş karşılanmayacağından emin olabilirsiniz.

1467375531_Amerika

Çin’de Aldığınız Hediyelere Dikkat Edin

Hediyeleşme kültürünün ciddi biçimde önemsendiği Çin’de kimi objeler hediye edilen kişiyi bırakın mutlu etmeyi çileden dahi çıkarabiliyor. Bu objelerden biri de saat. Bir Çinliye saat ettiğinizde ona aslında ölümüyle ilgili önemli bir hatırlatma yapmış oluyorsunuz. Geleneklerine bağlı birçok Çinli için saat, ölüm için geriye sayılan zaman anlamına geliyor. Bir kişiye saat hediye edilmesi ise ölümü için geriye kalan zamanın beklendiği anlamına geliyor.

1467375541_Cin

Singapur’da Asansöre İşemek “Kesinlikle” Yasak

Dünyanın hemen her yerinde genel bir adap olan şey, yasaklarıyla ünlü Singapur’da deyim yerindeyse “şiddetle yasak”. Singapur’da bineceğiniz hemen her asansörde “Asansöre İşemek Yasaktır” yazısı ile karşılaşabilirsiniz. İlk bakışta bu size gereksiz bir kuralmış gibi görünse de bazı asansörlerin içinde işemeye karşı bir kilitleme sisteminin olduğunu gördüğünüzde düşünceleriniz değişebilir. Zira birçok asansör söz konusu durumda hemen kapısını kilitleyip alarmlarını öttürmeye hazır şekilde programlanıyor. Hatta asansörlerdeki bu özellik havalandırma butonu kadar klasik bir zorunluluk haline gelmiş.

1467375541_Singapur

Taiwan’da Uğursuzluğun Simgesi “4”

Dünyanın en özgün ve en şirin coğrafyalarından biri olan Taiwan’da bir sayı öylesine lanetlenmiş ki, artık bu sayı günlük yaşamdan neredeyse tamamen çıkarılmış. “4” rakamının ciddi bir uğursuzluk getirdiğine inanan Taiwanlılar’a saati sormuşsanız ve saat 4 ise alacağınız yanıt “3’ten sonraki” ya da “5’ten önceki” olacaktır. Binaların 4. katlarının genelde boş olduğu ya da değerinin çok çok altında paralarla turistlere kiralandığı Taiwan’da resmi işlerde dahi 4 rakamının kullanılmamasına özenle dikkat ediliyor.

1467375542_Taiwan

İsveç Ve Yeni Zelanda’da Bebeklere Tuhaf İsimler Verilmesi Kesinlikle Yasak

Bir diğer ilginç yasak ise dünyanın en çok gelişmiş ülkeleri arasında yer alan İsveç ve Yeni Zelanda’dan. Bu ülkelerde her yıl güncellenen yasaklı bebek isimleri bulunuyor. Bu isimlerden birini bebeğine vermek isteyenler ise hükumet tarafından engelleniyor. Bir diğer benzer yasağın bulunduğu ülke ise Danimarka. Danimarka’da insanlar bebeklerine hükumetin belirlediği 7 bin isimden birini vermek yerine başka bir isim vermek istediğinde kiliseden ilgili isimle ilgili onay alması gerekiyor. Eğer isim gerçekten tuhafsa kiliseden onay kesinlikle çıkmıyor.

1467375539_Yeni_zelanda

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön