Anasayfa » Girisimler » Yunan Adaları İçin “Kapıda Vize” Uygulamasına Devam Kararı Çıktı
Girisimler

Yunan Adaları İçin “Kapıda Vize” Uygulamasına Devam Kararı Çıktı

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
12 Nisan 2018

AB Komisyonu, Yunanistan’ın başvurusu üzerine, Türk ve AB dışı 3. ülke vatandaşlarına Ege’de 7 Yunan adasında “kapıda vize” uygulamasının bu yıl için de geçerli olmasını kararlaştırdı.

Türk turistin büyük ilgi gösterdiği Yunan Adaları için geçerli “kapıda vize” uygulaması için bu sezon da devam kararı alındı.

Yorgo Kırbaki’nin haberine göre; AB Komisyonu’nun Göç-İçişleri ve Vatandaşlık Konularından Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopulos, Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yorgo Katrougalos’a gönderdiği mektupta, Yunan hükümetinin kapıda vizenin 2018 yılında da uygulanması için yaptığı başvurunun kabul edildiğini duyurdu.

2012 yılından beri uygulanan kapıda vize; Rodos, Sakız (Hios), Midilli, İstanköy (Kos), Leros, Meis (Kastellorizo), Sisam (Samos) ve Sömbeki (Simi) adaları için geçerli. 1 Nisan – 30 Ekim ayları arasında yürürlükte kalan uygulamayla Türk turistlerin adalara seyahatlerinde limanda vize verilerek önemli bir kolaylık sağlanıyor.

AB geçen yıl önce kapıda vizeyi kaldırmış, ancak daha sonra Yunanistan’ın ısrarları üzerine tekrar uygulamıştı. Turizm yetkililerine göre, söz konusu adalardaki ziyaretçilerin yarısı Türk turistlerden oluşuyor. 

yunan adaları kapı vizesi ile ilgili görsel sonucu

Yunan Adaları için Kapı Vizesi Nasıl Alınır?

Yunan adalarına seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşlarının Türkiye’de; Bodrum, Dikili, Foça, Marmaris, Fethiye, Ayvalık, Çeşme, Kuşadası ve Kaş gibi tatil yörelerinde faaliyet gösteren seyahat acentelerine, seyahatten en az 3-4 gün öncesinden başvurmaları gerekiyor. Biletlerini satın almalarının yanı sıra söz konusu vizenin alınabilmesini gerekli belgeleri ibraz etmeleri ve vize harçlarını ödemeleri bekleniyor.

Başvuru için gerekli evraklar

  • En az 6 ay geçerli pasaportun aslı (seyahat süresince hazır bulundurmak üzere)
  • Pasaportun fotoğraflı sayfasının renkli fotokopisi (1 adet)
  • Yeni çekilmiş biyometrik fotoğraf (2 adet, arka fon beyaz)
  • Elektronik ortamda doldurulmuş vize başvuru formu (1 adet)
  • Otel rezervasyonu belgesinin örneği (1 adet)
  • Gidiş-dönüş feribot bileti (seyahat acentesi tarafından veriliyor)
  • 35 Euro vize harcı
  • Acente hizmet harcı

Seyahat acenteleri belgelerini teslim eden yolculardan söz konusu Yunan Adaları’na seyahatlerinden en az 24 saat önce, seyahatlerine ilişkin onayın verilip verilmediğinin kontrolünü sağlıyor. Adaya varışta ise sınır güvenlik görevlilerine ibraz edilmek üzere; pasaport, Schengen Vizesi formunun aslını, ziyaret amacı ve kalış süresini gösterir belgeyi hazır bulundurmaları bekleniyor.

Giriş koşullarının tamamen yerine getirildiğine kanaat getirilmesi halinde, Yunan gümrük makamları her müracaat için tek girişli (tek kullanımlı) en fazla 15 gün ikamet süreli vize veriyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön