Anasayfa » Girisimler » Yolcu Biniş Kartı Yerine Parmak İzi
Girisimler

Yolcu Biniş Kartı Yerine Parmak İzi

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
17 Haziran 2017

Yolcu biniş kartları içerdiği bilgiler itibariyle uçak biletlerinden de kıymetli. Kullanımı, saklanması ve kart ile ilgili işlemlerin hızlanması içinse her gün bir yenilik geliştirilmekte. Karşımızda yeni biniş kartları : “parmak izleri”

QR kare kodlara yeni yeni alışmaya başlamıştık ki kısa süre içerisinde bambaşka bir biniş kartı kolaylığı daha hayatımıza girecek gibi gözüküyor.

 

ABD’nin Ulaştırma Güvenlik Dairesi (TSA) test etmeye henüz başladığı yeni uygulaması ile yolcuları parmak izlerinden tanıyan bir sistem denemekte.

Atlanta ve Denver Uluslararası Havalimanlarında test edilen biniş kartı yerine parmak izi uygulaması şu anda çift aşamalı yapılıyor. Yani test için gönüllü olan yolcular hem biniş kartı işlemlerinden geçirilmekte hem de parmak izi okuyuculu sistemi denemekte.

Havalimanına yerleştirilen yeni bir cihaz parmak izinden yolcuların kimliğini tespit ettiği gibi süregelen biniş kartı kontrollerini de gerçekleştiriyor.

Yeni BAT Cihazı

BAT – biometric authentication technology adı verilen cihaz sistem hafızasında mevcut olan veriler ile yolcuların parmak izi verisini karşılaştırma üzerine çalışıyor. Uygunluk teyit edildikten sonra yolcu başka hiçbir işleme gerek duymaksızın uçağa geçiş yapabiliyor.

İşte bazılarımızın filmlerden hatırladığı bu parmak izi tarama, gözünden tanıma teknolojisi şimdi gerçek oluyor.

TSA açıklamalarına göre yakın bir gelecekte bu uygulama tüm biniş kartı ve bazı durumlarda kimlik kontrollerinin de yerini almaya aday.

ABD Ulaştırma Güvenlik Dairesi’nden Steve Karoly güvenlik sözkonusu olduğunda TSA’nın daha efektif çözüm arama çalışmalarını ara vermeksizin sürdürdüğünü belirtti. Amaç yolcu güvenliği ve hedef lokasyona rahat ulaşım.

Yolcu biniş kartı yerine parmak izi okuyuculu cihaz test program yakın bir zamanda bahsekonu iki havalimanı haricinde diğer lokasyonlarda da test ediliyor olacak.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön