Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Yaşanacak Ülke Ve 10 Sebep Bölüm 1: İzlanda
Destinasyonlar

Yaşanacak Ülke Ve 10 Sebep Bölüm 1: İzlanda

Merve Ateş
Merve Ateş
1 Aralık 2015

Yeni maceralara adım atmak mı istiyorsunuz? Veya yaşadığınız yerden bıktınız ve gitmek için bir yere mi ihtiyacınız var? O zaman, size karar vermenizde yardımcı olalım. Her ülkenin kendisini cazip kılan birtakım özellikleri var.

Karamsar bir güne uyanmaktan, zorlu çalışma koşullarından, düşük refah düzeyinden, çarpık kentleşmeden, doğanın bulunmadığı bir alandan uzak kalmak istiyorsanız ve bunun için gerekli her koşulu sağlayabilirim diyorsanız elinizde birçok alternatif var. Yaşanacak Ülke ve 10 Sebep serisinde; sizlere iyi koşullar sunan, yaşamak için tercih edebileceğiniz ülkeleri; 10 önemli özellikleri üzerinden anlatmaya çalışacağız. Serimizin ilk bölümünde ise her konuda ilk sıralarda yer almayı başaran İzlanda olacak.

İzlanda’yı yaşanabilir kılan faktörler nelerdir? Birlikte bakalım:

1. Her konuda başarılı

İzlanda; dünyanın en mutlu, en huzurlu, en güvenli, en temiz, en yardımsever, refah düzeyi en yüksek, en barışçıl ülkeleri arasında ilk sıralarda bulunuyor. Bu kadar çok faktörü aynı anda bünyesinde bulunduran bir ülke bulmak; bildiğiniz üzere çok zor. Hazır bulmuşken kaçırmamak gerekiyor.

2. Muhteşem bir doğaya sahip

İzlanda’nın en huzurlu ülkelerden biri olmasına şaşırmamak gerekiyor. Neden derseniz; ülkedeki kaplıcaları, şelaleleri, yeşil alanları gördükten sonra stresiniz ve üzüntünüzden eser kalmayacaktır. İzlanda’da yaşayan bireylerin neşeli ve eğlenceli bir karaktere sahip olması belki de bundandır.

izlandadoga2_tg

İzlan’da da doğa ile başbaşa kalmak böyle bir şey

Merkezde kalıp cafe ve eğlence yerlerinde zaman geçirebileceğiniz gibi; canınız sıkıldığında rotanız değiştirip doğayla başbaşa kalabilirsiniz. Doğaseverler için Vik Yolu, Seljalandsfoss ve Skogafoss Şelaleleri, Akueyri’deki buzullar, Thingvellir Milli Parkı gibi destinasyonlar bulunuyor.

izlandadoga_tg

İzlanda muhteşem doğal güzelliklere sahip.

3. Kuzey Işıkları’nı görebileceğiniz nadir ülkelerden

Doğanın mucizesi olarak adlandırılabilecek Kuzey Işıkları’nı İzlanda’da yakından seyredebilirsiniz.

kuzeyisiklari_tg

Kuzey Işıkları

4. Sanat ülkenin ruhunda var

Sanatın ve estetiğin ülkedeki bireyler için ne kadar önemli olduğunu elektrik direklerinden bile anlayabilirsiniz. Elektrik direklerinden insan şekli yapıp sıkıcı görüntüsünden kurtaran kaç ülke vardır? Ünlü sanatçı Björk’ün İzlanda’dan çıktığını da vurgulamak gerekiyor.

elektrikdirekleri_tg

İzlanda’daki elektrik direkleri

5. Nüfusu sadece 323.000

Sürekli kalabalık görmekten bıktınız mı? O zaman İzlanda’ya buyurun… Bu kadar az rakam görmek şaşırtsa da; ülkenin toplam nüfusu 323.000.

6. Çarpık kentleşme görmeniz mümkün değil

İzlanda’da çarpık kentleşmeye dair hiçbir iz göremezsiniz. Az nüfuslu olmasının da avantajıyla; ülke renkli, otantik ve şirin evlere sahip.

izlandaevler_tg

İzlanda’daki şirin ve renkli evlerden bir kare

7. Çevre kirliliğine karşı duyarlı bir ülke

İzlanda; en az elektrik harcayan, jeotermal kaynak kullanan, dünyanın en temiz ülkesi olarak biliniyor.

8. Plajları ve sıcak suları muhteşem

Golfstream sıcak su akıntısının da etkisiyle; ülkede çok sayıda kaplıca ve sıcak su alanı bulunuyor.

mavilagun_tg

Mavi Lagün, İzlanda’nın en önemli ve turistik plajlarından.

9. Eğlence mi dediniz?

Arada hareketlilik isterseniz de İzlanda’da gidebileceğiniz çok sayıda durak var. Özellikle başkent Reykjavic’te farklı tasarımıyla birçok cafe, bar ve eğlence mekânları bulunuyor. Bravo, Boston, Lebowski, Ölstofan, The English Pub, Kex Hostel Bar, Den Daske Kro gibi…

izlandaeglencemekanları_tg

İzlanda’daki eğlence mekanlarından bir görünüm

 10. Ilıman bir iklime sahip

Kuzeyde olduğu için soğuk iklim olduğu algısı yaratsa da; İzlanda sıcak su akıntılarının etkisiyle ılıman bir iklime sahip. En yüksek sıcaklık 29 derece, kışları serin veya kar yağışlı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön