Anasayfa » Güncel » Dubai Bu Testi De Geçecek Mi ? Hedef Uçan Taksiler
Güncel

Dubai Bu Testi De Geçecek Mi ? Hedef Uçan Taksiler

Dubai, uçan taksi projesinin test uçuşunu gerçekleştirdi. Drone sistemiyle uçmakta olan araçlar geçtiğimiz hafta ilk defa gökyüzündeydi.

Yaklaşık 107 metre yüksekliğe kadar havalanabilen Volocopter isimli araçlar 5 dakika süresince insansız olarak yükselebildi ve güvenli bir iniş gerçekleştirdi.

Video için lütfen TIKLAYINIZ:

https://youtu.be/4b4tztjRJkA

“Volocopter” ismi aracı geliştiren Alman firmasından gelmekte. İki koltuklu Volocopter, tasarımının benzerliğinden dolayı ismi ile helikopteri de çağrıştırmakta. Ancak bir helikopterin aksine aracın üzerinde 18 adet pervane mevcut.

Batarya ile çalışacak olan uçan araçların tahmini uçuş süresi 30 dakika olacak. Saatte yaklaşık 50 kilometre hıza kadar çıkabilen Volocopter aslında iki katı hıza da erişebilmekte.

 

Uçan taksi, yedek batarya ve güvenlik amacıyla paraşüt de taşıyor olacak.

CEO Florian Reuter’in açıklamalarına göre insanlar kendilerine en yakın Voloport (Volocopter iniş) alanına cep telefonlarına yükleyebilecekleri bir uygulama ile istedikleri zaman uçan taksileri çağırabilecek. Volocopter, yolcuyu gitmek istediği destinasyona götürmek için kısa süre içerisinde alana iniş yapacak.

Bahsekonu uygulama tıpkı Uber gibi yolcunun seyahati boyunca rotasını takip etme imkânı da sunuyor olacak.

 

Dubai önümüzdeki beş yıl içerisinde testleri bitirip, Volocopter araçlarını kullanıma sunmayı planlasa da beklenmedik senaryolara karşılık üretici firmanın hazırlıkları tam gaz sürmekte. Tamamlanması için biraz daha zamana ihtiyaç var gibi.

Taksi Drone sistemi Dubai’nin Orta Doğu’da “yenilikler ülkesi” olma ünvanına çok yakışacak. Ne de olsa Dubai 2009 yılında “sürücüsüz” ilk metro sistemini devreye alan ve bu yıl da robot polisleri denemeye başlayan ülke.

Dubai hükümeti 2030 yılına kadar tüm ulaşım sistemini otonom hale getirmeyi hedefliyor.

Şaşırdık mı?

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön