Anasayfa » Güncel » Van, Nevruzda 100 Bin İranlı Turist Bekliyor
Güncel

Van, Nevruzda 100 Bin İranlı Turist Bekliyor

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
10 Mart 2018

İran’da 18 Mart’ta başlayacağı bilinen 13 günlük nevruz tatili döneminde 100 bin İranlı turistin Van’ı ziyaret etmesi bekleniyor.

Turizm alanında son dönemde kayda değer gelişmeler gösteren Van, ülkelerindeki 13 günlük nevruz tatili döneminde 100 bin İranlı turisti ağırlamayı hedefliyor.

Komşu ülkeyle ilişkilerin geliştirilmesi ve yapılan tanıtım çalışmalarıyla ülkelerindeki tatil dönemlerinde Van’a gelmeyi tercih eden İranlı turist sayısında da artış meydana geldi. Vanlı esnaf, 13 günlük tatil döneminde İranlı turistleri kente çekebilmek için hazırlıklarını sürdürüyor.

Yapılan rezervasyonlarla otellerde doluluk oranının yüzde 80’leri bulduğu kentte, esnaf da “Van Shopping Fest Alışveriş Günleri” festivaliyle misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Van Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, AA’ya yaptığı açıklamada, 18 Mart’ta başlayarak nisan ayına kadar devam edecek olan nevruz tatili döneminde Van’ın turizm ve ekonomisine önemli katkılar sunacağına  işaret etti. Özgökçe; “Bu tatil döneminde transit yolcularla birlikte 100 bin İranlı turisti ağırlamayı hedefliyoruz. Van’da ise 50-60 bin İranlı turisti otellerimizde misafir etmeyi planlıyoruz. Bu anlamda da Van halkı ve esnafımız gerekli hazırlıklarını yaparak bu döneme hazırlanıyor.” diye konuştu.

“Bu yıl 800 bin İranlı bekliyoruz”

İranlıların nevruz tatili başlamadan kentte hareketliliği artırdığını ifade eden Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muhittin Aydemir; geçen yıl 500 bin olan İranlı turist sayısının bu yıl 800 bine ulaşmasını beklediklerini aktararak; esnafı dolaşarak turistlerin kentten memnun ayrılması için gereken duyarlılığı göstermelerini istediklerini belirtti.

Türkiye 2017’de 2,5 milyon İranlı turist ağırladı

Türkiye Otelciler Birliği’nce (TÜROB) tarafından geçtiğimiz sene hazırlanan raporda;  2017 yılı boyunca 2,5 milyon İranlı turisti ağırlayan Türkiye’nin, İran’da 1 numaralı turizm pazarı haline geldiği bildirilmişti.

Söz konusu rapora göre, son iki yıldır bazı sıkıntılara rağmen yüksek oranlı büyüme trendi yakalayan İran turizm pazarından bu yıl da iyimser beklentiler sürüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, İranlı turistlerin yurt dışı tatillerinde en çok tercih ettiği ülkeler sıralamasında Türkiye ilk sırada yer aldı. 2016 yılında Türkiye’yi ziyaret eden İranlı sayısı 1 milyon 665 iken, 2017 yılında yüzde 50,2 gibi çok yüksek bir oranda artış göstererek 2 milyon 501 bine ulaştı. Böylelikle Türkiye, İran’da 1 numaralı turizm pazarı haline geldi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön