Anasayfa » Etkinlikler » Uluslararası Turizm Filmleri Festivali İstanbul’da Perdelerini Açtı
Etkinlikler

Uluslararası Turizm Filmleri Festivali İstanbul’da Perdelerini Açtı

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
9 Mayıs 2018

20 üye ülkede 30 yılı aşkın bir süredir düzenlenen ve ülkemizin de Uluslararası CIFFT Federasyonu’na üye olması ile İstanbul’da düzenlenmeye başlanan “Uluslararası Turizm Filmleri Festivali” başladı.

Ülkemizin kültür ve turizm potansiyelinin tüm dünyaya tanıtılmasında önemli bir iletişim köprüsü oluşturan Turizm Filmleri Festivalleri, ülkeler arasındaki kültürel diyalogları geliştirirken; aynı zamanda ülkelerin turizm zenginliklerini ve turizm markalarını dünyaya tanıtmaları için önemli bir fırsat sunuyor.

Bu amaçla; 20 üye ülkede 30 yılı aşkın bir süredir düzenlenen ve ülkemizin Uluslararası CIFFT Federasyonu’na üye olması ile İstanbul’da da düzenlenmeye başlanan “Uluslararası Turizm Filmleri Festivali” bugün perdesini açtı.

09-12 Mayıs 2018 tarihleri boyunca sürecek olan festival; Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türk Hava Yolları, Anadolu Ajansı ve TRT World’ün katkılarıyla tüm dünyadan çok önemli yönetmenleri, yapımcıları, bloggerları, medya temsilcilerini ve turizm otoritelerini ağırlayacak.

Uluslararası Turizm Filmleri Festivali istanbul ile ilgili görsel sonucu

Yarışmada 9 ayrı kategori bulunuyor

Ülkelerin, şehirlerin, turizm firmalarının, otellerin, havayollarının ve birçok turizm markasının filmleri ile katıldığı film yarışmasının kategorileri ise; kültür filmleri, turizm firmaları, spor turizmi, etkinlik turizmi, sağlık turizmi, inanç turizmi, eko turizm, eğitim turizmi ve gastronomi olarak belirlendi.

Festivalin jürisinde Oscar ödüllü yapımcı Zbigniew Zmudzki, Unesco filmlerinin ödüllü yönetmeni David Cooper, Timelapse ve Hyperzoom tekniğinin en başarılı yönetmeni Geoff Tompkinson ve birçok değerli isim yer alıyor. İstanbul’da dereceye giren filmler; CIFFT Federasyonuna bağlı diğer 20 üye ülke etaplarına doğrudan katılma hakkını ve büyük bir tanıtım fırsatını da yakalamış olacak.

Festivalin içeriği zengin

Festival kapsamında film gösterimleri, uluslararası turizm ve tanıtım temalı konferanslar, üniversite atölye çalışmaları, geleneksel el sanatları ve fotoğraf sergileri, konserler, geziler ve uluslararası film yarışması düzenlenecek.

Festival Başkanı ve CIFFT Federasyonu yönetim kurulu üyesi Can Saraçoğlu festivalle ilgili olarak; “Üçüncü yaşında olmasına rağmen İstanbul festivali, içerik ve organizasyonel olarak büyük bir başarıya imza attı. Cannes, Los Angeles, Berlin festivallerinin sağladığı başarının önüne geçmemizi sağlayan en önemli faktör ülkemizin kültür ve turizm potansiyelidir.

Ülkemiz tarihi, kültürü ve turizm değerleri ile tüm dünyanın imrenerek baktığı bir güçtür. Amacımız, bu değerlerimizi tüm dünyaya en iyi şekilde tanıtırken, iyi bir ev sahipliği ile başarılı bir festivale imza atmak” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön