Anasayfa » Güncel » Uçak İçerisinde Ayakta Seyahat Etmek İster Miydiniz?
Güncel

Uçak İçerisinde Ayakta Seyahat Etmek İster Miydiniz?

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
8 Eylül 2017

VivaColombia Havayolları yolcularını uygun bütçeli biletlerle taşıyan bir havayolu şirketi.  Hedefi ise masrafları minimuma indirmek için “ayakta yolcu” kabulüne onay almak.

VivaColombia, daha önce de giderleri minimumda tutmak suretiyle özellikle kısa mesafeli uçuşlarda yolcuların birtakım lükslerinden feragat edebileceğini kanıtlarcasına adımlar atmıştı. İkramsız ya da eğlence sistemsiz seyahatlere birçok havayolunda rastlamak mümkün.

 

Ancak havayolu ilk etapta imkânsız gibi görünen, ancak çözüm önerileriyle olası bir ihtimal üzerinde duruyor şimdilerde. Uçak içindeki yolcuların ayakta seyahat etmesi.

Ayakta derken, akıllara otobüsteki gibi bir yerleşim düzeni gelmemeli. Bunun yerine havayolu şirketi bar taburelerini andıran bir sistem üzerine oturma olanağını geliştirmekte.

VivaColombia’s kurucusu ve CEO’su William Shaw “Şu an dışarıda bir ekibimiz var ve yolcular uçak içerisinde ayakta seyahat edebilir mi konusunu araştırmaktalar. Uçak yolculuğunu daha ekonomik hale getirmenin tüm püf noktalarını yakalamaya ve uygulamaya çalışıyoruz” dedi.

Geçmişteki Örnekler

Benzer bir öneriyle 2010 yılında Ryanair Havayolu da gündeme gelmişti. Hatta öyle ki uçak seyahatlerinde kemer kullanımının da çok fazla gerekli olmadığı, olası bir sıkıntıda kemerin yolcuları korumayacağını belirten yetkilileri olmuştu. Uçak seyahatlerini metro seyahatleri gibi algılayıp, kemersiz uçulabilmeli teorisi sunulmuştu.

 

Sivil Havacılık otoriteleri bu fikre karşı çıkarak yolu kemerlerin güvenlik açısından gerekli olduğunu vurgulayarak bu fikre karşı çıkmıştı.

Airbus firması da 2003 yılında geliştirdiği koltuklar ile kabin içerisinde daha fazla yolcu alabilecek yer sağlamayı amaçladı. Neredeyse ayakta dururcasına insanların yaslandığı bu koltuklar da onay almadı.

 

İtalyan Aviointeriors firması ise bu koltukları daha da geliştirerek “SkyRider” adında benzerlerini üretti. Kabin içerisindeki kullanım alanını %25 artıracağı vurgusuyla.

Şu ana kadar hiçbirine onay gelmediğinden uçak içerisinde ayakta seyahat etme fikri uzak gözüküyor. Ancak gelişmelere paralel gelecek günler ne gösterir bilinmez tabii.

havayolları havayolları 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön