Anasayfa » Etkinlikler » Türkiye’nin İlk Expo’su EXPO 2016 Antalya, Bayrağı Çin’e Devretti
Etkinlikler

Türkiye’nin İlk Expo’su EXPO 2016 Antalya, Bayrağı Çin’e Devretti

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
1 Kasım 2016

Türkiye’nin ilk expo’su ünvanı ve EXPO 2016 Antalya adıyla 191 günde 30 bini aşkın etkinliğe ev sahipliği yapan Dünya Botanik EXPO’sunun kapanış töreni gerçekleştirildi. EXPO bayrağı Türkiye’den Çin’e devredildi.

Türkiye’nin ilk EXPO’su olma özelliğini taşıyan ve açılışından bu yana 191 gün boyunca 4,5 milyon ziyaretçiyi ağırlayan EXPO 2016 Antalya, kongre merkezinde gerçekleştirilen kapanış töreniyle bayrağı yeni ev sahibi Çin’e devretti.

expo

Törene; Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) Başkanı Bernard Oosterom, Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Başkanı Steen Christensen, Expo 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in yanı sıra, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Büyükelçiler, Expo 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Üyeleri, katılımcı ülkelerin temsilcileri ve davetliler katıldı.

expo5

Çocukların gösterisi büyük ilgi gördü

Kültür, eğitim, sanat ve ticaret konularında ülkelerin buluşma noktası olan ve rengarenk etkinliklerle geçen “Çiçek ve çocuk” temalı Expo 2016’nın bir özeti niteliğindeki son gösteri büyük ilgiyle izlendi. Rengarenk kostümlerle sahneye çıkan onlarca çocuk sahnedeki dev ekrana yansıtılan hayvan figürleri önünde dans gösterisi sundu. Farklı yörelere ait Halk oyunları kıyafeti giyen dansçılar lazer ve pyro eşliğinde gösteri yaptı. Ellerinde rengarenk rüzgar gülü taşıyan çocuklar da gösteriye renk kattı. Expo 2016 Antalya’nın sevimli maskotları Ece-Efe’nin de dahil olduğu gösteride sahnede renk cümbüşü yaşandı. Sahne ortasında bulunan çiçeğin yapraklarını kaldırarak çiçeğin açması sembolize edilirken, gösteri Mehteran Takımı’nın davul şovuyla sürdü . Kafalarında ay ve yıldız figürü bulunan çocukların folklörcülerin taşıdığı kırmızı kumaşla sahnede Türk bayrağını oluşturması ise büyük alkış aldı.

expo3

191 günde 30 bini aşkın etkinlik düzenlendi

EXPO 2016 Antalya süresince biyo çeşitlilik, sürdürülebilirlik, yeşil şehirlerle ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla önemli çalışmalar gerçekleştirilirken EXPO süresince çocuklar için 16 bin etkinliğin yanı sıra 500 tiyatro gösterisi, 400 sahne şovu, 50’si yabancı toplam 150 sanatçı konseri, 26 ülkenin milli gün programı dahil, 30 bini aşkın etkinlik düzenlendi.

expo4

EXPO devam edecek

TBMM’nin kuruluşu ve çocukların bayramı olan 23 Nisan’da ilk kez kapılarını açan, EXPO’nun kapanışı da yine başka bir anlamlı gün olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın hemen ardından yapıldı.

Kapanış töreninde bir konuşma yapan Bakan Çelik, “EXPO 2016 Antalya uluslararası organizasyon boyutuyla sona eriyor. Ama sanmayın ki EXPO kapılarını kapatıyor. EXPO sergi alanı hiç ara vermeden, başta Antalyalılar olmak üzere yerli, yabancı tüm ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek. 112 hektarlık muazzam sergi alanının Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına devir süreci başlıyor.” açıklamasında bulundu.

Bayrak Çin’e devredildi

Açılış konuşmalarının ardından, EXPO bayrağı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Fırat Işık tarafından Çin’e devredilmek üzere, AIPH Başkanı Oosterom’a verildi

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön