Anasayfa » Girisimler » Türk Turizmine Sosyal Medya Dopingi
Girisimler

Türk Turizmine Sosyal Medya Dopingi

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
11 Ocak 2018

Dünyada turizm sektörü, tanıtım çalışmalarını hızla dijital mecralara kaydırırken, geçtiğimiz günlerde sosyal medya feneomenlerini İstanbul’da bir araya getiren Inflow Global Summit’in yankıları sürerken, “Turkey Home” kampanyası da sosyal medyada 6.5 milyonu aşan takipçisiyle dünyada 4. sırada yer alıyor.

Dünyada turizm ve seyahat endüstrisi, tanıtım çalışmalarını artan bir hızla dijital ve sosyal mecralara kaydırırken; Türk turizmi de bu “trend”e duyarsız kalmıyor.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya feneomenlerini İstanbul’da bir araya getiren Inflow Global Summit’in yankıları sürerken, Nisan ayında gerçekleştirilen ve 29 farklı ülkeden 137 influencerın katıldığı Inflow Travel Summit’17’ye” 65 milyondan fazla kişiye erişim sağladı.

İlgili resim

34 ülkede dijital reklam

Diğer taraftan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen “Turkey Home” reklam kampanyası dahilinde Google Display Network (GDN) (Görüntülü Reklam Ağı) ve YouTube mecralarında 34 ülkede dijital reklam faaliyetleri gerçekleştirildi. Türkiye’yle ilgili dijital reklamlar 36 milyon kez görüntülenirken; Youtube’da 28 milyon kez izlendi.

"turkey home" ile ilgili görsel sonucu

İstatistiklere ilişkin Betül Oğuz’un haberine göre, yaklaşık 3 yıl önce başlatılan “Turkey Home” kampanyası 6,5 milyonu aşan sosyal medya takipçi sayısıyla dünya genelinde turizm tanıtımı yapan organizasyonlar arasında 4. sırada yer aldı. Bakanlık, çok sayıda görsel, video ve içerikler paylaşarak milyonlarca kişiye doğrudan ulaşmaya çalışıyor.

Şiirli tanıtım filmine büyük ilgi

Türkiye’nin kültür, sanat ve edebiyat birikimini tüm dünyadaki kültür, sanat ve turizm çevreleriyle buluşturulması için başlatılan ‘Home of Poetry’ tanıtım filmi de büyük ilgiyle izleniyor. Filmde, kütüphanede karşısına çıkan bir Türk şiiri antolojisinden dolayı daha önceki yıllarda ailesiyle Türkiye’de yaptığı bir tatili anımsayan bir kitapseverin anıları Türk şairlerinin dizeleriyle anlatılıyor. Film, ailenin Türkiye’de karşılarına çıkan tarihi, doğal güzellikler, kültürel ve gastronomik zenginlikler, yaşadıkları güzel anlarla harmanlanarak izleyiciye aktarıldı.

Avustralya ilk sırada

Facebook, Twitter, Google+, Instagram ve YouTube gibi sosyal medya platformlarında yaklaşık 14 milyon takipçisiyle Avustralya ilk sırada yer alıyor.

Avustralya turizm facebook ile ilgili görsel sonucu

Kıta ülkesinin başı çektiği listede 6.8 milyon takipçiyle Dubai 2’nci; 6,7 milyon takipçiyle Amerika 3’üncü ve 6.5 milyon takipçiyle Türkiye 4’üncü sırada bulunuyor. Türkiye’nin Facebook’ta 4 milyon 869 bin takipçisi bulunurken; Twitter’da 767 bin, Google’da 481 bin, Instagram’da 361 bin, Youtube’da 32 bin, Pinterest’te 6 bin 280 ve Linkedin’de ise 14 bin kişi tarafından takip ediliyor.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön