Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Seyahat Bahane, Alışveriş Şahane! İşte Dünyanın En’leri
Destinasyonlar

Seyahat Bahane, Alışveriş Şahane! İşte Dünyanın En’leri

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
17 Ekim 2017

Ziyaret edilen yeni yerlerden ufak da olsa bir hatıra ile dönmek ister hemen herkes. Alışveriş turizmi olmasa bile turizm ve alışveriş ayrılmaz bir bütün oluşturur.

Halböyleyken de dünyanın alışveriş açısından bir seviye daha uygun yerleri diye bir sıralama oluşmuş durumda. Kimi şehir ya da lokasyonlar sadece o bölgeye ait yetiştirdikleri ya da ürettikleri ürünlerle anılır olmuş. Dolayısıyla da o ürünlerden satın almak isteyen turistlerin aklında yer etmiş.

Kimi benzer ürünler ise lokasyonlara göre farklı tasarımlarla sahibine ulaşmayı bekliyor. Özellikle son zamanlarda buzdolabı dış yüzeyini süsleyen “gezdim, gördüm işte kanıtı” şeklindeki magnetler neredeyse her evde var.

Bir internet sitesinde yer alan anket sonuçlarına göre turistik gezilerde “alışveriş” deyince akla gelen belli başlı yerler sıralanmış. Türkiye, Kapalıçarşı favorimiz olsa da yurt dışı çıkışlarda akılda bulunulası yerlerden bazıları ise şöyle:

Uzakdoğu

Örneğin Tayland’ı ziyaret eden turistler bölgenin pazarlarına uğramadan dönmezler. Kalabalık pazarlardan en çok Tay İpek Kumaşı ve egzotik bitkiler satın alınır.

İtalya’da, Roma ve Milano

Deri ürünleri deyince akla ilk gelen yerlerden birisidir Roma. Ancak Milano deyince “moda” akla gelir ve haliyle de kendini çeşit fazlalığında kaybeden turistler. Sayısız parfüm ve mücevher çeşidi ise en çok Floransa’da bulunur.

İngiltere, Londra

Londra’nın vintage (klasik) ürünleri ile ünlü pazarları Porto Bello sokağındadır.


Fransa, Paris

Moda’nın başkentini çok da fazla detaylandırmaya gerek yok. Listede yer almasa şaşırırdık.

Tüm bu saydıklarımızın yanısıra internet sitesi anket sonuçlarına göre;

Dünyanın en büyük alışveriş merkezi ile Dubai,
Yanaka Ginza caddesi ile ünlü Tokyo,
Ve ürün yelpazesi her zevke hitap eden Amerika, New York gezi ve seyahatler esnasında en fazla alışveriş yapılan yerlerden bazıları.

Keyifli alıverişler, pardon geziler dileriz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön