Anasayfa » Güncel » Şeb-i Arus Mevlana’yı Anma Törenleri İle Konya Bir Başka Güzel
Güncel

Şeb-i Arus Mevlana’yı Anma Törenleri İle Konya Bir Başka Güzel

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
4 Aralık 2017

Hz. Mevlâna’nın 744. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, 07-17 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Aralık ayında Konya bir başka güzelleşecek.

 

 

Şeb-i Arus Mevlanayı Anma Törenleri;

Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’nin öldüğü geceyi anmak için Konya’da düzenlenen törenlere Şeb-i Arus Mevlanayı Anma Törenleri denir.

17 Aralık tarihlerine denk gelen haftalarda yapılan ve “Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri” ismiyle gerçekleştirilen etkinlikler, halk arasında Şeb-i Arus Törenleri olarak da anılmakta.

 

Anma törenleri, Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlâna Kültür Merkezi ve yine büyükşehre ait Spor ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Konya ile bütünleşen törenler bu yıl “Kardeşlik Vakti” temasıyla 7-17 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek.

 

“Konya’daki Şeb-i Arus tek olacak”
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Şeb-i Arus törenlerinin bir şekilde marka haline getirilmesi için süreç tamamlanmıştır. Konya’daki Şeb-i Arus sadece tek Şeb-i Arus töreni olacak. Kültür Bakanlığımızın gözetimi altında gerçekten Mevlevi geleneklerine uygun bir şekilde Şeb-i Arus törenleri sürdürülecektir” diye konuştu.

 

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek “Vuslat yıl dönümü mana ve içerik olarak yeryüzünde yapılan belki en büyük en güçlü kültürel etkinlik. 10 günlük süre içinde binden fazla programın icra ediliyor olması ve bu programların içerik olarak çok güçlü programlar olması bunun bir işareti. Şeb-i Arus törenlerinin dünyanın bir müşterek töreni haline gelmesi yönündeki çalışmalarımız bunlara katkımız artarak devam edecektir. Konya belediyeleri olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada Hz. Mevlana’nın bizlere bıraktığı emaneti taşıma konusunda samimiyetle gayretlerimiz devam edecek” şeklinde konuştu.

“Şeb-i Arus” anlamı


Şeb-i Arus kelimesi “Düğün Gecesi” demektir. Mevlâna ölüm gününü “Hakk’a vuslat” yani “Yaradana Kavuşma” (Düğün Günü-Gecesi) saymıştır, “Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan” der. Ölüm Mevlâna için kişinin aslına dönüşü, kaynağının ilahi bir cevher olması nedeniyle “Allah’a dönüş” olarak yorumlar. Bir başka ifadeyle ölüm “cismin ortadan kalkması değil, Allah’a doğru uçmasıdır”. Ölüm, Müslümanlık öncesi Türklerde de aynı şekilde ifade edilir.

 

Tören biletleri, http://ebilet.konyakultur.gov.tr web sitesinden temin edilebilir

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön