Anasayfa » Güncel » Pasaport İhtiyacı Olmayan Tek İnsan: İngiltere Kraliçesi Elizabeth
Güncel

Pasaport İhtiyacı Olmayan Tek İnsan: İngiltere Kraliçesi Elizabeth

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
24 Nisan 2017

Trump’tan Putin’e kadar tüm devlet başkanlarının diplomatik de olsa pasaportları bulunurken ve seyahat ettikleri ülkelerde giriş işlemlerine tabii olunurken İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in böyle bir pasaport ihtiyacı olmadığını biliyor muydunuz ?

Evet, tüm dünyada pasaport ihtiyacı olmaksızın seyahat edebilen tek insan İngiltere’nin Kraliçesi Elizabeth’tir.

Kraliçe Neden Pasaporta İhtiyaç Duymaz

İngiliz pasaportları “Majestelerinin” adına verilmekte. Kraliçe kendi kendine bir pasaport veremeyeceğinden dolayı da pasaport ihtiyacı bulunmamakta.

 

 

Kraliçe Elizabeth haricinde tüm kraliyet ailesi mensuplarının pasaportları vardır.

Pasaport olmaksızın seyahat etmek Kraliçenin tek ayrıcalığı değil elbette. Ehliyet almak da tıpkı pasaportta olduğu gibi kraliçe adına sunulduğundan dolayı 2.Elizabeth’in ehliyete de ihtiyacı yoktur. Aynı şekilde araç plakasına da. Yani kısacası sahibi olduğu tüm araçlar plakasız olabilmekte.

Kraliçe Elizabeth’in dokunulmazlığı da mevcut. Ancak kraliçe bu durumu asla suistimal etmeyip, her türlü kanuna uygun hareket etmekte.

Kraliçe 2.Elizabeth Hakkında Az Bilinen Gerçekler

  • Kraliçenin asıl doğum günü 21 Nisan olmasına rağmen ülke genelinde törenler Haziran ayının başında yapılmakta.
  • Kraliçe akıcı biçimde Fransızca konuşuyor
  • Sosyal medyadan uzak duruyor olsa bile ilk e-postasını günümüz sistemi henüz test edilirken 1976 yılında bir askeri üsse iletmişti.

 

Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olanlar Kraliçe Elizabeth kadar hakka sahip olmasalar bile birçok opsiyona sahip. Bütün ABD vatandaşları St. Croix, St. John ve St. Thomas dahil Virgin Adaları’na serbestçe seyahat edebilmekte. İlave bir evrak bile gerekmeksizin.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön