Anasayfa » Güncel » Paris Eiffel Kulesi İlk Orijinal Rengine Mi Boyanacak?
Güncel

Paris Eiffel Kulesi İlk Orijinal Rengine Mi Boyanacak?

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
13 Mart 2018

Paris deyince akla ilk gelen simgesi Eiffel Kulesi, 1889 yılında ilk inşa edildiğinde Parisliler tarafından çok da sevilmemişti. Şimdi inanması güç de olsa ilk renginin kırmızı olduğu düşünüldüğünde dikkat çekiciliği ile çekiciliğini yitirmiş olmalı diyor insan.

129 yıllık tarihinde Eiffel Kulesi tam tamına 19 farklı renge boyandı. Bu sene de yirminci rengine kavuşacak. Paris Kültür Bakanlığı, kulenin rengi ile ilgili gerçekleştirdikleri görüşmeler kapsamında kararını henüz açıklamış durumda değil.

Kule orijinal metal renginde mi kalmalı ya da farklı bir renge mi boyanmalı?

Bakanlık sözcülerinden bir görevli sanat eserlerine yaptıkları gibi eski renklerine boyanması hususunu da değerlendireceklerini belirtti. Bu da demek oluyor ki restorasyon sürecinde yenilikten ziyade geçmişe dönüş gündemde.

 

Car at Pont Alexandre III bridge and Eiffel tower in Paris.

 

Kulenin Fransız Mimar ve Mühendisi Gustave Eiffel’e göre orijinal kırmızı renk, kuleyi zaman içerisinde oluşabilecek paslı görüntüden koruma amacını taşıyordu. Ancak Eiffel, Paris’i süslemeye başladığı günden bu yana toprak (koyu sarı renge), sarı renge ve kahvenin tonlarına boyandı. Hatta bir defasında göğe yükselirken ton değiştiren bir renk geçişi tasarımı ile de boyanmıştı.

Kültür Bakanlığı her ne renge karar verirse versin, demir kuleyi baştan aşağı boyamak için 60 ton boya gerekecek.

Proje başlangıç tarihi olarak Ekim 2018 öngörülse de uzun vadeli restorasyon sürecinin en erken 3 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor. Gelecek 15 yıl içerisinde ise Eiffel Kulesi 300 Milyon €uro’ya denk bir bütçe ile çeşitli restorasyonlar geçirecek. Bu çalışmalar kapsamında simgenin kurşun geçirmez cam koruma ile çevrelenmesi de gündemde.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön