Anasayfa » Girisimler » Bu Otel Kendi Enerjisini Üreterek 150 Bin TL Kazanç Sağladı
Girisimler

Bu Otel Kendi Enerjisini Üreterek 150 Bin TL Kazanç Sağladı

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
17 Ekim 2017

Yeşil Yıldızlı Radisson Blu Hotel Kayseri, 2016 yılında gerçekleştirdiği “kojenerasyon sistem” yatırımıyla geçtiğimiz sene 150 bin TL’nin üzerinde kazanç sağladı. Otel, enerji ihtiyacının yüzde 60’nı bu sistemden sağlıyor.

Sürdürülebilir turizm; yaşanılan çevrenin bozulmasına veya değişikliğe uğramasına izin vermeyecek şekilde, ekolojik dengenin, çevresel, sosyal ve kültürel değerlerin korunmasını esas alan kısa vadeli değil kalıcı bir fayda sağlamayı amaçlayan bir turizm yaklaşımı. Böylelikle hem ekonomik kalkınmaya kalıcı katkı sağlamayı hem de gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmayı hedefliyor. Bu yaklaşımı benimseyen turizm işletmeleri de hem ekonomiye hem de çevreye katkılarından dolayı “yeşil yıldız” ile ödüllendiriliyor.
“Sürdürülebilir turizm için sürdürülebilir çevre” yaklaşımını benimseyen, çevreci uygulamalarıyla 2015 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen “Yeşil Yıldız” belgesini kazanan Radisson Blu Hotel Kayseri, bu işletmlerin önde gelenlerinde… Son teknoloji yatırımları sayesindeki enerji tasarrufuyla, çevre adına önemli kazanımlar elde etmeye devam ediyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan ve doğal kaynakları korumayı hedeflediklerini kaydeden Radisson Blu Hotel Kayseri Genel Koordinatörü Recep Arifoğlu, şunları söyledi:
Radisson Blu Hotel Recep Arifoğlu ile ilgili görsel sonucu

182 ailenin yıllık elektrik tüketimi toplamı kadar tasarruf sağladı

“Planlama aşamasından itibaren, otelimizin çevreye duyarlı olmasını hedefleyerek, tüm yatırımlarımızı bu çerçevede değerlendirdik. En önemli yatırım, enerji tasarrufu sağlayan kojenerasyon sisteminin 2 milyon TL’nin üzerindeki bir bütçeyle kurulması oldu. Bugün, Radisson Blu Hotel Kayseri’nin, enerji ihtiyacının yüzde 60’ı yenilenebilir enerji kaynağı olan kojenerasyon sisteminden temin ediliyor. Bu sayede, 2016 yılında, 182 ailenin yıllık elektrik tüketimi toplamı kadar tasarruf gerçekleşti ve buna bağlı olarak yaklaşık 150 bin TL’nin üzerinde kazanç sağlandı” dedi.

Radisson Blu Hotel Kayseri ile ilgili görsel sonucu

Eğitim çalışmalarıyla çevre bilincini aşılamaya devam ettiklerini anlatan Recep Arifoğlu, şunları kaydetti:

Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak adına…

“İklim değişikliği etkisiyle, su kaynaklarındaki azalma ve kuraklık, gelecekte karşılaşacağımız en önemli sorunlardan birisi olacak. Bu noktada, personelimize ve esnafa, çevre konusunda farkındalık yaratmak için eğitimler ve etkinlikler düzenliyoruz. Sürdürülebilir turizm ilkesi doğrultusunda, küresel iklim değişikliğinin yaratacağı etkileri azaltmak ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak adına, önemli adımlar atmaya devam edeceğiz. Tasarruf çalışmalarının yanında, atık oluşumunu azaltmaya yönelik uygulamalar ve geri dönüşüm çalışmaları sayesinde kağıt, plastik ve cam atıkları ekonomiye kazandırıyoruz.

Radisson Blu Hotel Kayseri ile ilgili görsel sonucu

Kağıt atıkların geri kazanımı sayesinde 416 adet ağacın kesilmesi önlemiş olduk. Örneğin, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde kamuoyunun dikkatine sunduğumuz çevre bilgilendirme broşürü büyük ilgiyle karşılanıyor. Bunun yanında, Dünya Günü, Su Günü gibi diğer günlerde yaptığımız etkinliklerle de, çevre konusunda farkındalık oluşturmaya devam ediyoruz. Otelimiz, çevreci yaklaşımını 2018 ve devam eden yıllarda sürdürerek, özellikle enerji tasarrufu ve geri dönüşüm çalışmalarını daha iyi bir noktaya taşıyabilmek adına yeni adımlar atmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön