Anasayfa » Güncel » Öğrencilere Yeni Yıl Müjdesi: Pasaport Harcı Kaldırılıyor mu?
Güncel

Öğrencilere Yeni Yıl Müjdesi: Pasaport Harcı Kaldırılıyor mu?

Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
25 Aralık 2015

Pasaport harçlarına getirilen 2016 yılı zamları Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, 3 yıldan fazla süreli pasaport harcı 533 TL olurken, ücretler 6 aylık için 111 TL, 1 yıl için 163 TL,  2 yıl için 266 TL, 3 yıl için  378 TL oldu. Öğrenciler için ise pasaport harç ücretlerinin kaldırılması gündemde.

Öğrenciyseniz sizleri sevindirecek bir haberimiz var. Seyahat planlarınızı hızla yapmaya başlayabilirsiniz. 2016 yılı düzenlemeleri arasında, öğrenciler için pasaport harcı ücretlerinin kaldırılacağı da var.

Dünyanın en pahalı pasaportu Türkiye’de. Ancak yine de zam haberleri durmak bilmiyor. Veri analiz şirketi Statista tarafından yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de asgari ücret ile çalışan bir kişi, 10 yıllık pasaport almak istediğinde, ücreti karşılayabilmesi için tam 95 saat çalışması gerekiyor.

Hal böyle olunca, seyahatseverler pasaport harçlarına zam değil, indirim bekliyor. Ancak beklenen indirim bu yıl da gelmedi. Harçlar Kanunu Genel Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, pasaport harç ücretleri de zamlandı.

Harç ücretlerine bir de defter bedeli eklendiğinde ödenen miktarlar çok daha yüksek oluyor. Tatil planlarını etkileyen bu zamların yanı sıra, öğrencileri ilgilendirecek bir gelişme daha var.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, 2016 yılında yapılması planlanan birçok düzenleme arasında öğrencilerin pasaport harcı ödemesinden muaf tutulması da yer alıyor.

Zamlar nedeniyle seyahatseverlerin indirim beklentileri başka bahara kaldı. Öğrencileri sevindiren gelişme ise henüz netleşmedi. Daha önce de pasaport ücretlerinin yarı yarıya düşeceği söylentileri gündeme gelmişti. Bu kez öğrenciler, bu sevindirici gelişmenin resmiyet kazanmasını bekliyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön