Anasayfa » Güncel » Mutluluğun Bilinmeyen Formülü: Facebook Kullanmamak
Güncel

Mutluluğun Bilinmeyen Formülü: Facebook Kullanmamak

Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
9 Kasım 2015

Yapılan araştırmalar, Facebook kullanmayan insanların çok daha mutlu olduklarını ortaya koydu. O halde, neden hala paylaşımlar hiç azalmıyor?

Sosyal medya kullanımının insanlar üzerindeki olumsuz etkileri daha önce de birçok araştırmanın konusu olmuştu. Son olarak Danimarkalı bilim insanları yeni bir araştırmaya imza attı.

Daha önce yapılan araştırmalar, yapılan paylaşımların ‘sürekli mutlu’ izlenimi bıraktığı ve bu nedenle bazı insanların daha da içe kapanık bir hayat yaşamasına neden olduğu yönündeydi. Paylaşımlarda hep ‘en mutlu anlar’ görülüyor. Ancak insanların günün 24 saatinde fotoğraftaki gibi arkadaş grubuyla mutlu selfiler çekiyor olması pek mümkün değil…

Bu durumdan etkilenen insanlar ise oldukça fazla. ‘Mutlu paylaşımlar’ süreklilik algısı yarattığı için, bazı insanların yalnızlık hissine kapılmasına neden oluyor.

Bir de işin ‘gerçek olmayan’ kısmı var. Yani aslında sürekli olarak facebook üzerinden görüştüğünüz arkadaşlarınızla daha az şey paylaştığınızın farkına varma vakti geldi de geçiyor…

Öyle ki, yüzyüze görüşmelerde bile arkadaş grubunun çok büyük bir kısmı ellerinden telefonlarını düşürmeyecek. Hatta ve hatta, yalnızca fotoğraf çekip, Facebook ve Instagram gibi ağlarda paylaşıp evlerinize döndüğünüz günler bile olmuş olabilir.

Fotoğrafların aldığı ‘beğeni’ sayısının fazlalığı, arkadaş grubunuz ile önceden ettiğiniz uzun sohbetlerin tadını veriyor mu?

Görünen o ki: Hayır!

Araştırmalar, Facebook kullanmayan insanların daha mutlu olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Sanal yaşam, gerçek hayat kadar elbette mutlu etmeyecektir…

Danimarkalı bilim adamları, Facebook kullanan ve kullanmayan insanların mutluluklarını kıyasladı. 1095 kişi üzerinde yapılan araştırmada, katılımcıların yarısı bir hafta boyunca hiç Facebook kullanmazken, diğer yarısı Facebook kullanımına devam etti.

Katılımcılar üzerinde yapılan analizlere göre, Facebook kullanmayan grup, kendilerini çok daha iyi ve dengede hissettiklerini dile getirdi. Bu grup, hem kendilerini daha az stresli hissettiğini hem de konsantrasyonunu daha iyi sağladığını söyledi. Kurdukları iletişimlerden de son derece memnun olduklarını ifade ettiler.

İki grup arasındaki fark üzerine konuşan Kopenhag merkezli Happines Research Enstitüsü’nden Meik Wiking, sonuçların şaşırtıcı olduğunu belirtti.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön