Anasayfa » Güncel » “Müslümanlar’ın Seyahat Tercihleri Raporu”nda Türkiye Kaçıncı Sırada?
Güncel

“Müslümanlar’ın Seyahat Tercihleri Raporu”nda Türkiye Kaçıncı Sırada?

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
2 Mart 2018

Önümüzdeki 2 yıl içinde 200 milyar doları bulması beklenen “İslam turizmi” pazarını mercek altına alan “Müslümanlar’ın Seyahat Tercihleri Endeksi Raporu (Global Muslim Travel Index) açıklandı. Rapora göre Türkiye, seyahat için en çok tercih edilen ülkeler arasında ilk 5’e girmeye başarırken, geçen seneye göre bir basamak geriledi.

“Uzmanların tahminlerine göre; 2020 yılına doğru turizm amacıyla yurtdışına giden Müslüman sayısı 156 milyona ulaşacak, İslam turizmi pazarı ise 200 milyar doları bulacak”. Bu sözler Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Oleg Safonov‘a ait… Safonov’un bu demecini dayandırdığı kaynak ise oldukça sağlam. Mastercard ve CrescentRating tarafından senelik olarak hazırlanan ve 130 hedef ülkenin yer aldığı “Müslümanlar’ın Seyahat Tercihleri Endeksi (Global Muslim Travel Index) raporu…

Türkiye İlk 5’te…

Geniş ve uzman bir ekip tarafından titiz bir çalışma sonucu oluşturulan rapor; seyahat kolaylığı, yiyeceklerin İslami değerlere uygunluğu, ibadet imkânlarının bulunması, fiyatların uygunluğu gibi birçok kritere dayandırılıyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan sonuçlara göre; Türkiye Müslüman ve Müslüman olmayan toplulukların seyahat tercihleri listesinde ilk 5’e girmeyi başarırken, geçen seneye göre bir basamak gerileyerek; Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Endonezya’nın ardından dördüncü sıraya yerleşti.

halal tourism turkey ile ilgili görsel sonucu

Sıralamadaki en büyük gelişmeyi ise listenin ilk 10 sırasındaki Endonezya, Japonya ve Tayvan kaydetti. Diğer yandan Singapur, ilk 10’daki tek Müslüman ağırlıklı olmayan ülke olarak göze çarptı. Türkiye, sıralamaya konu olan kriterler açısından en yüksek puanı ulaşım kolaylığı kriterinden aldı.

İslam İşbirliği Konferansı üyesi 48 ülke ve İslam İşbirliği Konferansı üyesi olmayan 82 ülkenin dahil olduğu 2017 tarihli “Müslümanlar’ın Seyahat Tercihleri” raporunda çoğunluğu Müslüman olan ilk 20 ülke sırasıyla şöyle:

Çoğunluğu Müslüman olan ülkelerde ilk 20

Top 20 IOC Destinations score

Elde edilen sonuçlara göre önümüzdeki yıllara ilişkin öngörüde bulunulan raporda; teknolojiye ve yeniliklere açık genç Müslümanların tercihlerine cevap verebilen, Müslüman kadınların önemsendiği ve Müslüman olan-olmayan turistlerin arasında denge kurabilen ülkelerin gelecekte daha çok tercih edileceği vurgulandı.

Bu seneki raporda 4 basamak ilerleyerek  44. sıraya yükselmesi sektör temsilcileri arasında memnuniyet yarattı. Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada; 2017’de Rusya’yı ziyaret eden Müslüman turist sayısı yaklaşık 9.5 milyonu bulduğu belirtilerek: “Rusya, Çin, Kanada, İsviçre, İsveç, Norveç ve turizm açısından önemli cazibelere sahip olan bir sürü başka ülkeyi geride bıraktı” ifadesine yer verildi. Müslüman turistlerin daha çok Malezya, Endonezya gibi İslam’ın resmi din olduğu ülkeleri ziyaret etmeyi tercih ettiklerini kaydeden Rosturizm yetkilileri, bazı bölgelerinde nüfus çoğunluğunu Müslüman oluşturduğu ve İslam geleneklerinin yaygın olduğu Rusya’nın da turizm destinasyonu olarak yoğun ilgi gördüğünü belirtti.
halal tourism russia ile ilgili görsel sonucu
Konuyla ilgili bilgi veren Rosturizm Başkanı Oleg Safonov; turizm sektörünün temsilcileriyle birlikte “Rus misafirperverliği” adıyla Halal Friendly (Helal Dostu) projesi üzerinde çalıştıklarını söyledi.
Helal sertifikalarına sahip olan otel, lokanta ve restoranların katıldığı bu projede ayrıca tercümanlık ve rehberlik hizmetleri veren uzmanların eğitimine de büyük önem veriliyor.
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

SON TWEETLER
Başa dön